Читај ми!

Milivojević: Nametanje rešenja u BiH komplikuje stvari i može dovesti do nesagledivih posledica

Zakon o nepokretnoj imovini u Republici Srpskoj stupio je na snagu 14. aprila, iako ga je visoki predstavnik, Kristijan Šmit, prethodno stavio van snage. Diplomata Zoran Milivojević kaže da je nepokretna imovina na teritoriji RS u vlasništvu entiteta i da u Dejtonskom sporazumu entiteti nisu isključeni iz mogućnosti potvrde vlasništva na njihovoj teritoriji.

"Radi se o zemljištu koje je na teritoriji entiteta. Entiteti imaju međunarodno-pravni subjektivitet u okviru jedinstvene BiH, imaju prava i obaveze koje su jasno definisane i sigurno je da se imovina koja se tretira kao nepokretna i koja je trajno u sastavu entiteta ne može otuđiti ili preneti", rekao je Milivojević gostujući u emisiji "U središtu pažnje" Prvog programa Radio Beograda.

Milivojević smatra da ništa nije sporno kada je reč o pravu, ali da je ovde problem u politici. Reč je o kontinuitetu političkih pokušaja i nastojanja da se država BiH centralizuje, da se prava entiteta suze u korist centralnih vlasti i da se ostvari strateški cilj koji je u suštini centralizacija Bosne i uključenje BiH kao centralizovane države u evroatlantske integracije.

"Svaki pokušaj nametanja drugih rešenja dodatno komplikuje stvar u BiH i ide u korist tenzija koje mogu izazvati nesagledive posledice. Uvod u to je činjenica da je gospodin Šmit, koji svoj status nije do kraja zaokružio, (Republika Srpska ga ne priznaje, nije prošao kroz proceduru, kroz Savet bezbednosti UN) - pribegao Bonskim ovlašćenjima prvi put posle mnogo vremena. I to je otvorilo prostor za nametanje rešenja na štetu RS. U situaciju kada RS nije spremnaa da odustane od Zakona to može izazvati ozbiljne političke tenzije i dovesti do ivice nesagledivih posledica," ocenio je Milivojević.

Stav Srbije prema krizi u BiH

Zoran Milivojević podseća da je Srbija na linijama izvornog Dejtona, da je garant Dejtonskog sporazuma i da ima i pravo i obavezu da reaguje.

Stav Srbije je vrlo jasan - u korist mira, stabilnost i racionalnog ponašanja, a protiv zloupotreba Bonskih ovlašćenja i samog Dejtonskog Sporazuma.

"Samim tim stavom Srbija je jasno stavila do znanja šta misli i šta je jedino moguće. Rizik je ako se ne uvaži stav Srbije. I nije slučajno što je gospodin Šmit dolazio u Beograd. Srbija neće odustati od izvornog Dejtona iz principijelnih razloga. Svako nametanje rešenja nas vodi u haos, u nesagledive posledice. Pošto nema nikakve šanse da RS odustane od svojih interesa, ovo je crvena linija. Ovim se dovodi u pitanje status i opstanak srpskog naroda i RS u BiH," ističe Zoran Milivojević.

Pritisak na Republiku Srpsku i Srbiju

Milivojević smatra da su sva ova dešavanja u kontekstu istog i kontinuiranog pritiska na Republiku Srpsku. To se odnosi i na sankcije koje su uvele SAD i Velika Britanija i na neke poteze Nemačke.

Dodaje da je sve to jedinstveni pritisak sa ciljem da se BiH centralizuje i da se "kreativnim" tumačenjem izvornog Dejtona, taj sporazum revidira na štetu položaja RS i srpskog naroda.

"Dodatni problem je kontekst u kome se sve ovo događa, a to je rusko - ukrajinski sukob i pozicija RS koja se zalaže za vojnu neutralnost i sledi politiku i interes i srpskog naroda, ali i Beograda koji ne želi da uvede sankcije Ruskoj Federaciji. To je dodatni kontekst i izvor dodatnog pritiska, a potencijalno vodi u dalju radikalizaciju političkih odnosa i političke situacije", zaključuje Milivojević.

петак, 18. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом