петак, 04.11.2022, 12:25 -> 13:04
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић
Migranti u Velikoj Britaniji lak plen organizovanog kriminala
Britanska vlada izdvojila je Albance kao najveću etničku grupu, koja ilegalno ulazi u zemlju. Humanitarne organizacije pribojavaju se da dobar deo njih završi kao radna snaga za albansku mafiju u Britaniji. I vlada i humanitarci slažu se da sistem ne funkcioniše i da migranti žive u toliko lošim uslovima da lako postaju plen organizovanog kriminala.
Narod u Britaniji zaslužuje da zna koja stranka nastoji da zaustavi invaziju na našu južnu obalu. To su reči nove-stare ministarke unutrašnjih poslova Suele Brejverman koje oštro kritikuju opozicija, mediji i humanitarne organizacije.
''Oko četrdeset hiljada ljudi prešlo je Lamanš samo ove godine. To je dvostruko više nego prošle, čime je poreskim obveznicima isporučen dnevni račun od 6,8 miliona funti", istakla je Brejmermanva.
Najviše migranata je ove godine stiglo iz Albanije - njih oko dvanaest hiljada. Nešto više od polovine zatraži azil. Ostali nestanu sa radara vlasti i rade „na crno".
London Albaniju smatra "bezbednom zemljom". Zato albanski migranti azil traže mahom kao žrtve trgovaca ljudima ili drogom. Vlasti sve teže daju utočište muškarcima bez dece. Od januara do juna oko 400 muškaraca vraćeno je u Albaniju.
Premijer Riši Sunak želi da ubrza ovu proceduru.
''Juče je jedna žena zatekla mladog migranta iz Albanije u svojoj kuhinji. Tražio je pomoć i novac. Tako nešto nije prihvatljivo u ovoj zemlji", poručio je Robert Dženrik, ministar za useljavanje Velike Britanije.
Britanska Nacionalna agencija za borbu protiv kriminala nagli skok migranata iz Albanije objašnjava saznanjem da je albanska mafija "našla uporište na severu Francuske".
Albanske bande, prema podacima agencije, drže lavovski deo prodaje kokaina i uzgajanja kanabisa u Britaniji. Smatraju da im albanski migranti služe kao moderno roblje. Humanitarne agencije, ali i mediji, ističu da je i ponašanje vlasti prema migrantima okrutno.
''Situacija u prihvatilištu Manston je užasna. To je mesto bede. Šef pogranične policije opisuje ga kao 'više nego opasno'. Govori o avganistanskim porodicama koje više od mesec dana spavaju na prostirkama. Ima i slučajeva difterije", upzorava direktor organizacije Akcija za izbeglice Tim Naor Hilton.
Britanija svakim danom sve dublje pada u recesiju. Na azil se čeka godinama. Ministarka Brejverman kaže da sistem ne funkcioniše. No, malo ko veruje da će ga baš ona popraviti.
Коментари