Читај ми!

Južnokorejsko diplomatsko balansiranje u odnosima s Pekingom

Južnokorejski predsednik, koji se nalazi u poseti Australiji, je otvoreno izjavio da se njegova zemlja neće pridružiti diplomatskom bojkotu Zimskih olimpijskih igara u Pekingu i podsetio na važan diplomatski rad usmeren ka formalnom proglašenju kraja ratnog stanja na Korejskom poluostrvu, u kojem vitalnu ulogu igra Kina.

Južnokorejski predsednik Mun Dže In, u poseti, australijskoj prestonici Kanberi, izjavio je da se njegova zemlja neće pridružiti diplomatskom bojkotu Zimskih olimpijskih igara koje treba da se u februaru održe u Pekingu.

Zapadne zemlje poput Australije, Kanade i Velike Britanije, predvođenje SAD, javno su se izjasnile za diplomatski bojkot sportske fešte u kineskoj prestonici zbog navodnih kršenja ljudskih prava ujgurske nacionalne manjinje u provniciji Šinđijang na zapadu najmnogoljudnije zemlje sveta, kao i zbog gušenja građanskih sloboda u Hong Kongu.

Na konferenciji za štampu u Kanberi predsednik Mun je izjavio da njegova zemlja nije dobila zvanični poziv da se pridruži bojkotu, niti će to učiniti, jer su Južnoj Koreji "potrebni konstruktivni napori Kine za denuklearizaciju Demokratske Narodne Republike Koreje".

Južnokorejske diplomate i ranije su nagovestile da ta dalekoistočna zemlja sa 51 milion stanovnika neće učestvovati u bojkotu igara jer, kao organizator prethodnih zimskih olimpijskih igara (u Pjongčangu 2018), ima dužnost da preda sportsku štafetu i prenese svoja iskustva i saznanja u vezi održavanja tog velikog događaja sledećem organizatoru, Pekingu.

Republika Koreja dugogodišnji je vojnopolitički saveznik SAD, koje imaju i 28.000 vojnika u toj zemlji južno od 38. paralele i zagovornik zapadnjačkih vrednosti u vezi upravljanja državom, demokratije i građanskih sloboda, ali nacionalni interesi Seulu nalažu da se po pitanju bojkota udalji od Vašingtona.

Naime, pored činjenice da Peking, koji najveći ekonomski i politički uticaj na režim u Pjongjangu, može da delimično obuzda severnokorejske ambicije kada je u pitanju naoružavanje, on može i da odigra važnu ulogu u trajnijem ublažavanju zategnutosti na Korejskom poluostrvu kroz diplomatski rad u svrhu formalnog proglašenja kraja Korejskog rata, čega se, po izveštavanju novinske agencije Jonhap, predsednik Mun takođe dotakao na zajedničkoj konferenciji za štampu sa australijskim premijerm Skotom Morisonom u Kamberi, rekavši da je između njegove zemlje, Severne Koreje, Kine i SAD postignut načelni dogovor o tome da se zvanično okonča ratno stanje.

Treba i napomenuti da je Kina i najveći spoljnotrgovinski partner Južne Koreje i postojbina najvećeg broja stranih turista i konzumenata produkata južnokorejske industrije zabave, kao što su muzika i filmske serije.

Ona je, naravno, i geografski gledano, neposredni sused Republike Koreje, što sve Seul navodi na znatno više takta i uzdržanosti u ophođenju s Pekingom od saveznika, Vašingtona. 

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом