Pregovori Brisela i Londona – loš razvod umesto dobrog braka

Evropska unija i Velika Britanija započele su odlučujuću nedelju razgovora o novom trgovinskom sporazumu i primeni sporazuma o razlazu. Ali, ne ide sve glatko. Šta je problem na putu da se do kraja godine postigne trgovinski sporazum čime bi Britanija definitivno izašla iz Unije?

Trgovinski pregovori o Bregzitu i do sada su sporo napredovali, a umesto sporazuma mogli bi da prerastu u pravni spor između dve strane.

Naime, sporna tačka postao je predlog zakona o unutrašnjem tržištu Ujedinjenog Kraljevstva koji su britanski poslanici odobrili u Donjem domu, a Gornji dom lordova treba da razmotri u narednim nedeljama.

Predlogom zakona odustaje se od tvrde granice između Severne Irske, koja je deo Velike Britanije i Republike Irske, suverene države koja ostaje u sastavu Evropske unije, kako bi se očuvao mir na ostrvu.

Ovim se, međutim, dovode u pitanje određene obaveze Velike Britanije preuzete u Sporazumu kojim je uređen njen izlazak iz Unije 31. januara ove godine.

Za Uniju je to kršenje osnovnog principa ispunjavanja ugovora u dobroj veri, zbog čega Unija pokreće pravnu akciju protiv britanske vlade.

Za britanskog premijera Borisa Džonsona cilj predloga zakona je odbrana teritorijalnog integriteta Ujedinjenog Kraljevstva tako što će se osigurati kontinuitet trgovine između Velike Britanije i Severne Irske.

Irski drumski prevoznici upozoravaju na moguće gužve, ukoliko se ne pronađe alternativni put ka Uniji, jer bi u tom slučaju i do 7.000 vozila čekalo u britanskim lukama, a otežan saobraćaj produžio i do tri meseca.

Iz Unije apeluju na Britaniju da ubrza svoj rad u pogledu sanitarnih i fitosanitarnih kontrola, carina, informaciono-tehnološkog sistema i registracije severnoirskih trgovaca za potrebe poreza na dodatu vrednost.

Osim toga, glavne prepreke su oblasti poput prava na ribolov i državne subvencije i prava građana. Posebno u pogledu registracije svih državljana Unije i regulisanja njihovog boravišnog statusa. Jer, u praksi se razlikuju različite kategorije građana Unije sa istim statusom boravka, što podriva njihovu pravnu sigurnost.

Deseta runda trgovinskih pregovora mogla bi da bude neformalna diskusija uoči samita lidera Evropske unije 15. i 16. oktobra, što je za britanskog premijera Borisa Džonsona krajnji rok za dogovor.

Međutim, ovim rizikuje i izlazak Velike Britanije bez dogovora.

субота, 12. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом