Читај ми!

Нови закон на снази од јуна – да ли ће се опорезивати трговина криптовалутама

После извесног пада вредности криптовалута, биткоин, који се већ етаблирао као дигитално злато, поново расте. Један биткоин тренутно вреди више од 37.000 долара, и то све на основу понуде и потражње. У свету, међутим, и даље нема сагласности о криптовалутама. Док неке државе журе у ту финансијску будућност, друге су забраниле било какве трансакције виртуелним валутама.

Србија је одабрала средњи пут. Закон о дигиталној имовини, који је усвојен у децембру, а важиће од јуна, настоји да се та област уреди, уведе предвидљивост и заштите привреда и грађани.

Грађани Србије, изгледа, не заостају у интересовању за криптовалуте. Према проценама једне од малобројних криптомењачница које послују у Србији, између један и два одсто становника имало је или има неку виртуелну новчаницу или се бави такозваним рударењем.

И тај податак треба узети са резервом јер се део трансакција одвија мимо регуларних финансијских канала и директно између корисника.

"Постоји неки дугорочни тренд раста интересовања са краткотрајним падовима интересовања онда када и цена мало кризира. Такође, оно што је велика разлика што је цело тржиште доста сазрело у међувремену у смислу развоја инфраструктуре и тога да у многим земљама, па сада и код нас, постоји регулатива, односно да то више није нешто што бисмо рекли сива зона", објашњава оснивач и сувласник онлајн сервиса за откуп и продају биткоина ЕЦД Александар Матановић.

Народна банка Србије позива грађане на опрез у трговини виртуелним валутама да не би остали без уложеног, јер иза виртуелних валута не стоје централне банке и Владе. Такође, ни Закон о дигиталној имовини не промовише употребу виртуелних валута.

"Суштина закона je заправо у подстицању тржишта инвестиционих токена који представљају неку врсту квазифинансијских инструмената и који омогућавају малим и средњим привредним субјектима, компанијама које имају иновативне идеје у овој области да се финансирају на један олакшани начин", каже Дејан Девић из НБС.

Све се плаћа у динарима 

Виртуелне валуте су и даље пре свега инвестиција. Код нас, па и у свету нема много места на којима се може платити услуга или купити производ виртуелним новцем. И нови Закон о дигиталној имовини потврђује да су сва плаћања у динарима.

"Трговци и даље неће моћи да примају биткоине и да располажу њима. У малопродаји се очекује да ће између трговаца и купаца који располажу виртуелним валутама да наступају такозвани специјализовани пружаоци услуга у вези са виртуелним валутама који ће имати лиценцу НБС, капитал од 50.000 евра и који ће, заправо, омогућити трговцу који ће их ангажовати да искључиво динаре добија у таквој трансакцији на свој рачун", напомиње Девић.

До почетка примене Закона о дигиталној имовини донеће се подзаконски акти и упутства.

Према усвојеном решењу, сама куповина криптовалуте се неће опорезивати, али ће се свака трансакција у којој се оствари капитална добит опорезовати са 15 одсто, а порез ће морати да плате и они који се баве "рударењем".

понедељак, 02. децембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње