ММФ поручује Србији: Зграбите шансу, наставите реформе

Наша главна порука јесте да је сада право време да Србија настави реформе, ојача економију, "зграби шансу" и успешно се учлани у Европску унију, изјавио је на Копаоник бизнис форуму заменик директора ММФ-а за Европу Танос Арванитис. Успели смо да преокренемо линију дуга, то јест да смањимо учешће дуга у БДП-у, у чему су нам помогли и девизни курсеви, односно пад долара, као што су нам раније одмагали, рекао је министар Душан Вујовић.

Танос Арванитис је рекао да је ММФ имао конструктивне разговоре са Владом Србије и да су они помогли да се промене брже спроведу.

32413291
32413291 Припремила Горана Младеновић

"Мислим да се стање на тржишту рада побољшало, постигнут је напредак у условима пословања, али има још посла, као и у реформи железничког сектора, где је такође доста урађено", рекао је Арванитис на пленарној сесији о успесима Владе Србије, проблемима и решењима.

Закључио је да је финансијски сектор ојачан, да се стање економије побољшало, али се, наглашава, мора више радити на структурним променама, као и у јавном сектору и администрацији.

Он оцењује да ће се макроекономска стабилност одржати, али да фокус треба ставити на јавни сектор и побољшање приватног сектора који, како каже, мора да постане конкурентнији и иновативнији.

"Приватни сектор мора да генерише више радних места. Држава не сме да буде главни покретач економског раста. Мора се контролисати јавна потрошња, као и да се ради на побољшању положаја жена на тржишту рада", рекао је Арванитис.

32408476 Заменик директора ММФ-а за Европу Танос Арванитис Заменик директора ММФ-а за Европу Танос Арванитис

Шеф Канцеларије ММФ-а у Србији Себастијан Соса изјавио је да ће Србија, према прогнозама ММФ-а, у 2018. имати раст БДП-а од око три одсто.

"Ми у 2018. прогнозирамо раст од око три одсто, што је огроман напредак у односу на пре три или три и по године, и то је добар темељ за даље реформе", рекао је Соса на Копаоник бизнис форуму.

Истакао је да је Србија постигла сјајне резултате у макроекономској сфери и да је постигнута стабилност у тој области и фискалној консолидацији.

"Та побољшања су веома битна, јака и приметна. Сада су пред вама шансе за даље реформе како би се поспешио економски раст", нагласио је Соса.

Он је подсетио да је дошло до великог смањења дефицита и да је он претворен у буџетски вишак и нагласио да то не би могло да се уради без тешких мера и подршке економске заједнице и грађана. 

Вујовић: Србија отворила нову фазу у односима са ММФ-ом

Министар финансија Душан Вујовић изјавио је да је Србија отворила нову фазу у односима са Међународним монетарним фондом и у дефинисању економских политика у земљи.

Вујовић је, на пленарној седници под називом "Владина достигнућа, проблеми и решења" на Копаоник бизнис форуму, подсетио да је Србија пре десетак дана закључила трогодишњи програм фискалне консолидације са ММФ-ом, који је започела крајем 2014. године и који је био заснован на три стуба.

"Један стуб је била макроекономска стабилизација, други оздрављење финансијског сектора, а трећи стуб је био уклањање свих проблема у домену реалне економије", рекао је Вујовић.

32408437 Душан Вујовић на Копаоник бизнис форуму Душан Вујовић на Копаоник бизнис форуму

Министар је истакао да је Србија, као што је пројектовала, успела да доведе у равнотежу две линије – расходе и приходе – захваљујући чему смо у 2017. години имали буџетски суфицит од 1,2 одсто БДП-а, а планирали смо дефицит од 1,7 одсто БДП-а.

"Успели смо да преокренемо линију дуга, то јест да смањимо учешће дуга у БДП-у, у чему су нам помогли и девизни курсеви, односно пад долара, као што су нам раније одмагали", додао је.

Наш дуг у доларима је, како каже, и даље око 8,5 милијарди долара.

Вујовић је подсетио на економске програме од периода Милке Палнинц до данашњих дана, анализирајући разлоге њихових ограничених ефеката, и оценио да смо сада први пут на путу да сачувамо инклузиван одржив раст.

Министар је истакао да смо успели да прилагодимо структурни дефицит за 4,0 процента, прецизирајући да смо остварили за 2,8 одсто бољи резултат од оног који је био предвиђен аранжманом из предострожности с ММФ-ом.

32409549

Петровић: Удео плата и пензија ограничити на 11 одсто БДП-а

Председник Фискалног савета Србије Павле Петровић сматра да је уравнотеженост буџета Србије постигнута структурно и трајно, а не преко неких једнократних прихода или расхода, и да је одржање те равнотеже могуће и у наредних пет година уз увођење одређених фискалних правила, укључујући ограничење удела који плате, пензије и зараде јавног сектора имају у БДП-у.

"Удео плата и пензија у ономе што се произведе за годину дана не треба да буде виши од 11 одсто, а учешће зарада у јавном сектору не више од осам процената", рекао је Петровић на панелу "Програм структурних реформи Србије" на Копаоник бизнис форуму.

Према његовим речима, раст плата и пензија треба да прати економску снагу земље, тако да ако је реални раст привреде 3,5-4,0 процента, значи да би толико могле да се повећају плате и пензије номинално, наравно увећане за стопу инфлације, објаснио је Петровић.

Вујовић је подсетио да планирани раст БДП-а за ову години износи 3,5 одсто, да је он пројектован на очекивањима оживљавања производње у пољопривреди и енергетици, додајући да у 2019. години морамо да нађемо друге изворе раста.

Министар је навео да је убеђен да у наредном периоду можемо да одржимо буџетски дефицит на нивоу 0,7 одсто БДП-а, истичући да је Србији од највећег значаја сада да дође до инвестиционог рејтинга, односно да је као поуздану и повољну инвестициону дестинацију тржишта препознају пре него међународне рејтинг агенције.

Вујовић је у том контексту подсетио да су три кредитне рејтинг агенције повећале кредитни рејтинг Србије, као и да је каматна премија, односно трошак задуживања земље смањен са преко 600 базних поена на испод 100, и то не само држави већ и приватном сектору, што је значајно.

Влаховић: Реално да привредни раст буде изнад 3,5 одсто

Председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић изјавио је да је реално да Србија ове године има привредни раст од 3,5 одсто и више. 

Александар Влаховић је у уводном излагању на Копаоник бизнис форуму рекао да је јавни дуг Србије близу 60 одсто БДП-а и да сада имамо бољи кредитни рејтинг од неких земаља ЕУ.

Влаховић је додао да су реалне прогнозе да ће Србија 2019. године имати већи привредни раст од четири одсто као и да би нам у наредним годинама достизање раста од пет одсто омогућило брзе достизање развијених привреда.

32408559 Александар Влаховић на форуму Александар Влаховић на форуму

Навео је да је остварен значајан напредак на достизању макроекономске стабилности, као и да се наставља фискална консолидација, па је указао да је сада у фокусу убрзање структурних реформи као и убрзање привредног раста и на који начин брже да достигнемо развијене земље.

Влаховић је истакао да је дигитализација велика шанса за убрзани привредни развој наше земље.

Број коментара 2

Пошаљи коментар
(понедељак, 05.мар.2018 17:38)
anonymous

molim vas

navedite mi jednu drzavu koju je MMF spasio?

(понедељак, 05.мар.2018 16:43)
anonymous

Zgrabite sansu

A oni ce nas i dalje zaduzivati.

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом