субота, 19.11.2016, 13:13 -> 14:53
Извор: Танјуг
Премијер са представницима ИТ компанија
Премијер Александар Вучић разговарао је са представницима иновативних и стартап компанија у Научно-технолошком парку на Звездари, којима је поручио да ће влада додатно помоћи ИТ сектор.
У разговору су учествовали представници Novelic Microsystems, Strawberry Energy, Lean Pay, Honorarci.rs, Crater Group, DOTAS, Ant Energy Consalting, AGGIOS Europe, FESTO, MDPI, Tehna аутоматизација и INFOhome.

Вучић им је, после представљања резултата 100 дана рада владе, рекао да ће представници стартап предузећа присуствовати седници владе на којој ће бити разматран акциони план за подршку ИТ сектору, иновацијама и предузетништву.
Премијер је питао представнике фирми шта влада може да учини за њих, осим да обезбеди додатни простор, опрему, бизнис инкубаторе, те колико би новца влада требало додатно да издвоји.
Они су премијера упознали са проблемима са којима се суочавају, да им је потребна већа подршка државе, као и да у комуникацији са администрацијом често имају проблеме.
Премијер и представници ИТ компанија одиграли су потом партију билијара.

Министарка државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић, која је на челу тима владе за ИТ сектор, рекла је да је већ завршена израда акционог плана, да ће он бити усвојен до краја године и да само треба порадити на усаглашавању са Министарствима трговине и омладине и спорта.
Помоћ ће, рекла је, бити усмерена на формално и неформално образовање за ИТ сектор.
Ана Брнабић је напоменула да Србија не заостаје много за развијеним земљама у тој области и најавила да ће водеће земље, попут САД и Кине, Србија стићи већ за две године.
"Управо сам се вратила из Кине са трећег Светског самита интернета и чула невероватно занимиљиве ствари. Видела сам, што је занимљиво, да ЕУ такође заостаје значајно за светом, а кад кажем свет онда су то уствари Калифорнија и Кина", рекла је Брнабић Танјугу у Научно-технолошком парку "Београд" на Звездари.
Навела је да 99 одсто свих стартапова и свих иновација долази из Калифорније и Кине, као и да ЕУ тек треба да уради оно што се Србија сада спрема да уради.
Брнабић је рекла да ће томе разговарати са колегама из ЕУ како би се размотриле могућности да заједно радимо неке ствари зато што су тржишта Србије и ЕУ јако мало за тржишта попут Кине и САД.
"Постоји значајан простор за ту сарадњу. Не чини ми се да пуно каснимо, мало каскамо, али можемо и надам се да ћемо то стићи већ у наредне две године", рекла је Брнабић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 41
Пошаљи коментарNije baš tako...
Ministarka Brnabić je dala izjavu da mi nismo toliko zaostali u IT oblasti i da će mo najrazvijenije u svetu stići za dve godine!
U čemu će mo ih stići? Ovo pod uslovom da oni stoje tamo gde su sad! Takva pretpostavka je deplasirana, mada razumem patriotizam ministarke.
Posebna tema je dinamika kojom se razvija ova oblast u svetu. To je izuzetno brz razvoj, gde se najnovija dostignuća prevazilaze bukvalno za godinu dana.
Mi treba da se razvijamo u IT tehnologiji svojom brzinom i da zaustavimo odlazak mladih ljudi u svet. I to je dovoljno...
IT
Investiraju u IT tehnologiju a ne proizvode ni pegle ni resoe?
Obrazovanje
Išlo bi daleko brže i lakše kada bi vlada vratila porez na IT opremu na 8 % i pritom se pobrinula da domaće cene ne budu po 30-300 % više nego u Mađarskoj i Hrvatskoj u kojima je PDV još viši nego kod nas (27 i 25 %), ali cene obično osetno niže! O izboru opreme ne treba ni trošiti reči.
Nauka
Trebamo podrzati nauku i nasu omladinu
..
To je posao buducnosti,i treba se ulagati u tako nesto
ja sam za
Svako ulganje u omladinu je isplativa.Da mladi ne moraju da lutaju posvetu nego da ovde žive i stiču za život.
petar
IT sektor se najbrze razvija, Srbija mora bitu u koraku sa Svetom.
mala
Nasim mladim je potreban vetar u ledja, i velika pomoc, sto ce im nasa sadasnja vlada omoguciti.
Future
IT je buducnost Srbije, prilika da mladi ostanu da zive i rade u svojoj zemlji.
...
Nasima samo treba podstrek i nema toga sto ne mogu da ostvare .