Велики протест у Атини; Теодоракис: Не дамо име Македонија

У центру грчке престонице одржан је протест против предлога компромиса о имену Македоније, што заговара влада премијера Алексиса Ципраса. Славни композитор Микис Теодоракис поручио је грчкој влади да је, ако мисли да потпише име које садржи реч Македонија, у обавези да за то прво пита грчки народ.

Више стотина хиљада демонстраната из свих делова Грчке протестовало је на тргу Синтагма. Организатори су  раније навели да очекују чак милион људи на улицама. Према проценама полиције, на централном градском тргу било је око 140.000 људи.

32158219
32158219 Припремила Данијела Цветковић
32158760

Ципрас: Влада Грчке се фокусира на национални интерес

Поводом масовног протеста у Атини због потенцијалног компромиса са властима у Скопљу, из Кабинета грчког премијера Алексиса Ципраса саопштено је да се Влада фокусира на национални интерес и да ће било какво друго понашање довешће до пораза нације.

"Влада се фокусира на национални интерес, умереност, обазривост и инсистира на сарадњи, разумевању и заједничком развоју", наводи се у саопштењу Кабинета председника грчке владе, преноси АНА.

Из Ципрасовог кабинета напомињу да већина Грка сматра да се проблеми спољне политике морају решавати без нетолеранције и фанатизма.

Учесници протеста узвикивали су "Руке даље од Македоније", "Македонија припада Грчкој, носећи заставе грчке и заставе сунца из Вергине – симбол античке грчке Македоније, а велика грчка застава била је окачена и на велики кран на тргу, где се протест одржао.

Бивши грчки премијер Антонис Самарас подржао је демонстрације, истакавши да ће ово бити "велики дан за земљу".

Један од главних говорника био је грчки композитор Микис Теодоракис који је поручио окупљенима да не смеју да одустану од свог захтева.

"У тешким временима за нашу домовину, позвани смо да се суочимо са овим проблемима заједно, као никада раније", рекао је славни грчки композитор, преноси Катимерини.

Поручио је грчкој влади да је, ако мисли да потпише име које садржи реч Македонија, у обавези да за то прво пита грчки народ.

32157103 Микис Теодоракис Микис Теодоракис
32158006

Мањи сукоб са полицијом, употребљен сузавац

Неки учесници протеста у Атини сукобили су се са полицијом, која је морала да употреби и сузавац.

Портал Грик рипортер пренео је да су се са полицијом сукобили учесници протеста који су носили бициклистичке кациге и заставе Грчке, док су други грчки медији пренели да се ради о члановима екстремно десничарске организације "Златна зора", који су такође присуствовали протесту на тргу Синтагма у центру Атине.

Истакао је да су се појавили покушаји да се Грци убеде да су Македонци директни потомци Филипа и Александра Великог.

"Својом колосалном пропагандом успели су да убеде велики број држава, а потпомогнути су и појединим Грцима који нису покушали да пониште чудно фалсификовање историје у очима странаца", рекао је Теодоракис.

Према његовим речима, Грчка мора да буде опрезна у одбрани свог националног интегритета, јер постоје међународне снаге које желе "саламизацију Балкана".

Поновио је своју ранију оцену да је након Југославије, следећи корак Грчка.

"Тамни облаци који се надвијају над нама постају све видљивији. Када нису постигли главни циљ, они сада траже чланство у НАТО-у и ЕУ како би нам сутра претили са јаче позиције. Бићемо криви за нашу судбину уколико то допустимо", рекао је Теодоракис.

Истовремено са протестом у Атини, организоваван је и контрамитинг левичарских група на свега километар растојања од главног протеста. 

32157475 Учесници протеста у Атини Учесници протеста у Атини

Протести су одржани након што је посредник у преговорима о спору око имена Македоније, специјални изасланик генералног секретара УН Метју Нимиц, посетио Атину и Скопље, где је са званичницима разговарао о могућностима решења 25-годишњег спора.

Према сазнањима медија, у питању је пет предлога: Северна Македонија, Горња Македонија, Нова Македонија, Република Македонија (Скопље), Вардарска Република Македонија.

Грчка сматра да име Македонија подразумева територијалне претензије на њен северни регион, који носи исти назив, а стотине хиљада Грка окупило се у Солуну прошлог месеца у знак протеста против употребе назива "Македонија" у било ком решењу.

Број коментара 48

Пошаљи коментар
(уторак, 06.мар.2018 07:25)
Bata

Losa istorija

Gde nestadose Vizantija i Srbija?

(уторак, 06.феб.2018 22:03)
anonymous

Реципроцитет

Грчка није признала Косово као независну земљу, а ова ваша БЈРМ јесте! Ја сам стога врло прагматично на страни браће Грка. А браћи Македонцима поручујем да ми је јако жао што су нас издали.

(понедељак, 05.феб.2018 10:16)
anonymous

Stara Srbija

Koliko su mi moji pretci iz Bitole govorili i prenosili, uvek je to bila Stara Srbija, a svi znamo da se i veliki Srpki Car Dušan Silni krunisao u Skoplju prestonici Stare Srbije.Ne vidim u čemu je problem oko imena zemlje, za koju se oduvek znalo kako se zvala i kome je pripadala.

(понедељак, 05.феб.2018 09:53)
Жаре

Браћо моја заблудела

Како се зову они који подигоше манастире и цркве у БЈРМ?Да ли постоји нека књига која је написана на БЈРМ језику пре Тита?Како се презивао Карпош?Одакле Крсне Славе у БРЈМ?И тако даље и тако даље...

(понедељак, 05.феб.2018 09:14)
anonymous

Makedonija

Grcima nije smetalo da se jedna od jugoslavenskih republika službeno zove Makedonija 1945-1991. a sada im odjednom jako stalo.

(понедељак, 05.феб.2018 00:40)
Aotearoa

Истини за вољу

у Македонији живи народ македонског етничког порекла, као и мањински народи, и он је свесан свог идентитета, независно што је живео под српском и бугарском окупацијом у свакодневном животу користили су македонски језик. Тачно је то да су 1945 први пут добили своју државу и македонски је постао званични језик. Хтели признати то или не то је заслуга бивше Југославије и Председника Тита. Елада или Хелас нису имали проблем то што нова република носи име њихове провинције Македоније , из које су на најбруталнији начин истерани они напредни Македонци који су се борили за једнака социјална права и комунистичка схватања. Одузета су.им имања и није био дозвољен долазак како њима тако и ширем кругу њухове родбине. Није им дозвоњено да се изјашњавају као Мкедонци и да говоре својим матерњим језиком, што траје и до дан данас. Ово је класични пример геноцида који је извршен и продужава да се врши над једним народом. Њихова борба је да се не актуелизира геноцидан прогон и да својим признањем доџу у ситуацију да врачају поседе које су нелегално присвојили, Драги.мои Срби кои тако надахнуто дискутујете и.позивате се на своје брачу .Грке само се присетите да је.њихова судбина слична вашој кад су вас прогнали из Книна, Загорја ваши некадашњи.суграџани!? Мислим да је главни проблем на Балкану синдром.кратке меморије !

(недеља, 04.феб.2018 23:23)
anonymous

Nasi Grci

Iskreno,to sto su nama Grci i mi Grcima,malo ko je kome u svetu..A bilo bi prirodnije da su nam to "Makedonci"ili pak Hrvati,isti narodi i jezik ali oni htedose svoje neke kvazi drzave,pa eto im sad..

(недеља, 04.феб.2018 22:52)
anonymous

Grcka kolijevka demokratije???

Jeste, ali znate li za koga je ta demokratija vazila? Za bogate, a zene, robovi, stranci, djeca, oni nisu imali prava na tu "demokratiju"!

(недеља, 04.феб.2018 22:49)
anonymous

Makedonija

Pre turaka bili su Rimjani,a pre njih posljedni makedonski carevi,brako moja.

(недеља, 04.феб.2018 22:03)
anonymous

1945

Da im nije bilo Broza '45g.nikada se nebi zvali tako.

Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
среда, 02. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом