Радончић уздрмао бошњачку политичку сцену

Оптужба, коју је лидер СББ Фахрудин Радончић изнео на суђењу Насеру Кељмендију у Приштини, да је Рамиза Делалића Ћелу, сарајевског команданта и поратног криминалца, убила бошњачка државна мафија и СДА, тадашњег лидера бошњака Алије Изетбеговића, шокирало је политичку сцену у БиХ.

Радончић је током вишедневног сведочења тврдио и да је Делалић убијао по налогу покојног бошњачког лидера Алије Изетбеговића.

Радончић је изјавио да се у јавности појавила информација да је Делалић тражио милион марака од СДА, зато је по њиховом налогу убио српског свата на Башчаршији, које је било окидач почетак рата у БиХ.

Лидер СДА Бакир Изебеговић и коалициони партнер Радончићевог СББ-а на протеклим локалним изборима у БиХ, изјавио је да неће остати дужан на, како је рекао, неистине о СДА и Алији Изетбеговићу.

Из Републике Српске поручују да је Радончић својом изјавом потврдио чињенице, на које из Српске годинама упозоравају.

На питање тужиоца ко је одговоран за убиство Рамиза Делалића, Радончић је одговорио: "Апсолутно Бошњачка државна мафија, да не би открио десетак политичких убистава".

Радончић је рекао да Делалић радио за тајну муслиманску службу, знао ратне и поратне тајне сарајевске чаршије и да је Ћело сам изјављивао да је убијао по налогу Алије Изетбеговића.

"Два дана пре смрти дао је ексклузивни интервју у којем је објаснио и хтео додатно да објасни које злочине је починила тајна муслиманска служба. Оптужио је Бакира Изетбеговића да све знао о томе. У јавности је постојала верзија да Делалић тражи милион марака од Странке демократске акције зато што је по њеном налогу убио српског свата и тако је почео рат у БиХ. Он је имао велике финансијске проблеме да плаћа адвокате јер је био пред судом", рекао је Радончић.

Можда је Ћело хтео да открије до данас непознате убице Неџада Угљена, ратног шефа СДБ и команданта злогласне јединице "Шеве" ”, који је ликвиридан у јесен 1996, пишу тамишњи медији.

Припадници "Шева" су по налогу ратног руководства тзв. РБиХ извршили бројне злочине у и око Сарајева, који никада нису расветљени или су приписивани српској страни.
Тако је бившем оперативац бошњачке тајне службе (АИД) Едину Гараплији, егзекутор "Шева" Неџад Херенда признао убиство француског војника УНПРОФОР-а из 95' године прошлог века.

"Снајперисао је из правца Извршног већа и са те позиције погодио француског војника и онда се у медијима појавила вест да је пуцано са Српске стране", рекао је Един Гараплија.

Осим Гараплије, постојање Шева за Радио-телевизију Републике Српске потврдио је и адвокат Фарук Балијагић, који је због својих тврдњи постао мета монтираних судских процеса.

"На у Великом парку, сарајевских Ромеа и Јулије, Бошка и Адмире, покушали су убиство команданта главног штаба своје армије Сефера Халиловића. Убили су му жену и њеног брата. О свему званично Сарајево, две деценије од рата упорно ћути", наводи Балијагић.

"'Шеве' и даље постоје. 'Шеве' се никада нису ни расформирале", тврди Балијагић.

Лидер СДА Бакир Изетбеговић поручује да неће остати дужан, на како каже неистине да је по налогу рукловодства тадашње тзв. РБиХ и његовог оца Алије, Ћело убијао.

Због Радончићевог сведочења у Сарајеву је одржан састанак најужег руководства СДА.

Коалиција СДА и СББ је на испиту, иако Изетбеговић тврди да би она требало да опстане без обзира односе Радончић - Изетбеговић.

Стручњак за безбедност Џевад Галијашевић тврди да су породица Изетбеговић и СДА дали налог за убиство српског свата 1992. у Сарајеву.

Изетбеговића терети да су наредили убиства заменика директора обавештајне службе АИД Неџада Угљена 1996. године и заменика министра полиције Федерације БиХ Јоза Леутара 1999.

Председник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Недељко Митровић рекао је да су Бошњаци ликвидирали своје 'јуришнике' да би елиминисали сведоке о злочинима над Србима.

Председник БОРС-а Миломир Савчић каже да Радончић потврдио истину о убиству српског свата. Подсећа да је доказано да су муслиманске снаге у рату починиле злочине с намером да окриве српску страну.

"Маркале један' и 'Маркале два' под огромним питањем, као и случај 'Улице Васе Мискина' који је скинут из оптужнице првом председнику РС (Радовану) Караџићу и генералу (Ратку) Младићу, јер је доказано да то није онако како су тврдиле муслиманске власти на почетку сукоба и у време када је настао инцидент", нагласио је Савчић.

На Радончићеву изјаву реагују и верски званичници.

Имам Цареве џамије у Сарајеву Садрудин Ишерића тражи да се СДА дистанцира од лидера СББ Фахрудина Радончића.

Навео је да нема речи којима се могу описати Радончићеве изјаве на суду у Приштини у којима јавно оптужује Бошњаке за почетак рата и тако удара на личност и част Алије Изетбеговића и целог бошњачког народа.

Јасно је да Фахрудин Радончић уздрмао темеље мита сарајевске чаршије о рату у БиХ, пренели су бањалучки медији.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом