Читај ми!

Време линча и (не)достижна правда

Поротници из Мисисипија су установили да нема довољно доказа на основу којих би подигли оптужницу против жене чије су оптужбе довеле до линча 14-годишњег Афроамериканца 1955. године. Емет Тил је линчован у Мисисипију након што је оптужен да је увредио белу жену у породичној продавници прехрамбених производа. Његове убице су ослобођене. Дечак је постхумно постао икона покрета за грађанска права у САД.

Убиство четрнаестогодишњег Афроамериканца Емета Тила 1955. године подстакло је борбу за грађанска права у Сједињеним Америчким Државама.

Роза Паркс, афроамеричка активисткиња за људска права коју је амерички Конгрес прогласио мајком модерног Покрета за људска права, постала је позната када је 1. децембра 1955. наставила да седи у аутобусу намењеном белим путницима. "Мислила сам на Емета Тила", рекла је једном приликом Роза Паркс.

Њено хапшење и након тога суђење због грађанске непослушности имало је за последицу бојкот аутобуског саобраћаја у Монтгомерију - био је то један од највећих и најуспешнијих масовних покрета против расне сегрегације у историји, који је Мартина Лутера Кинга Јуниора, промовисао у вођу Покрета за људска права.

Случај убиства Емета Тила пољуљао је темеље тадашњег Мисисипија, јер је постало јасно да чак ни дете није било сигурно од расизма, задртости и смрти, рекла је три деценије касније Мирли Еверс, удовица америчког борца за грађанска права Медгара Еверса.

О убиству Емета Тила написане су драме, песме и снимљени документарци и филмови. Филм "My Nephew Emmett" драматизује лик Тиловог ујака Моузеса Рајта док чека Тилове убице. Филм је номинован за Оскара за најбољу кратку акцију уживо 2018.

Нико није одговарао за смрт дечака, нити ће

Каролин Брајан Донхем, која данас има 87 година, могла је сада да се суочи са оптужбама за киднаповање и убиство дечака, али су поротници сматрали да за то нема довољно доказа. Мале су шансе да она икада одговара за убиство Емета Тила.

Тилов рођак, свештеник Вилер Паркер Џуниор осудио је одлуку пороте и назвао је "несрећном, али очекујућом".

Емет Тил из Чикага је био у посети породици када је ушао у продавницу у којој је радила тада 21-годишња госпођа Донхем. Она је оптужила Тила да се понашао неприкладно, кокетирао и да ју је физички и вербално напао док је била сама у радњи. Њен супруг и његов полубрат су отели дете под претњом пиштољем, мучили га, пуцали му у главу и његово изубијано тело бацили у реку Талахаси.

На сахрани дечака, његова мајка Мами Тил Мобли је инсистирала да се ковчег отвори како би сви видели шта је учињено дечаку. Објављене фотографије шокирале су нацију.

Двојица киднапера, Рој Брајант и Ј. В. Милам су ухапшени због убиства, али их је порота, у којој су били само белци, ослободила. Касније су у једном интервјуу признали убиство, али нису се опет нашли пред судом. Обојица су преминула.

Госпођа Донхем није била приведена. Међутим, у јуну је група која је претраживала подрум локалне суднице пронашла судски налог за хапшење, који никада није био уручен. Тадашњи шериф је рекао да није хтео да оптерећује мајку два мала детета.

Она је у необјављеним мемоарима навела да није знала шта ће се догодити са Тилом након што га је оптужила да ју је малтретирао, као и да је порицала да је он тај који ју је узнемиравао, када су га њен супруг и девер довели да га идентификује. Наиме, рекла је да је он сам рекао да је то учинио.

У сваком случају, чини се да породица Емета Тила никада неће дочекати правду. 

недеља, 28. јул 2024.
23° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару