субота, 08.02.2020, 07:41 -> 13:59
Извор: РТС, Ројтерс
Недостају и радници и опрема за лечење од вируса, Американац преминуо у Вухану
Од коронавируса су, према последњим подацима, у Кини умрле 722 особе, а заражено је више од 34.500. Изван те земље има 270 инфицираних у 25 држава, највише у Јапану, и један смртни случај - на Филипинима. У Хонгконгу су власти увеле обавезни, двонедељни карантин за све који долазе из зараженог подручја, у покушају да се заустави ширење смртоносне заразе.
На крузеру усидреном у јапанској луци Јокохами потврђено је да су још три особе позитивне на вирус – сада их је 64. Међу путницима су и држављани Србије, који су добро. Из предострожности је усидрен и такав брод у Хонгконгу, на којем је 3.600 путника.
Америчка амбасада у Пекингу потврдила је да је пре два дана у граду Вухану, центру заразе, преминуо шездесетогодишњи држављанин САД, који је, како изгледа, први Американац жртва коронавируса.
У Вухану је преминуо и један Јапанац, а сумња се да је узрок смрти коронавирус.
У том граду су предузете додатне мере да би се смањио недостатак медицинског материјала.
Потврђено је да је постоји огроман јаз између потражње и понуде опреме и материјала у том граду.
Помоћник градоначелник Вухана Ху Јабо каже да је потражња за заштитним медицинским оделом 59.000, недостаје још 41.000 одела, а потребно је готово 57.000 маски више.
"Чинимо све како бисмо тај проблем решили. Као прво, купујемо недостајући материјал у Кини, тако и у иностранству, а као друго затражили смо од централне и покрајинске владе помоћ у медицинском материјалу за две новоизграђене болнице у Вухану и за оне привремене. Као треће, подстичемо локалне произвођаче медицинског материјала да прошире производне капацитете", наводи Ху Јабо.
Недостају медицински радници
Недостају и медицински радници, па се читави тимови шаљу из целе Кине у Вухан.
Међу њима су и они из покрајине Ђилин, 390 медицинских радника из три болнице. Сви су искусни у лечењу пацијената у критичном стању.
"Као хирург имам искуства са лечењем пацијената са интензивне неге. Када је реч о раду на првој линији фронта болести, углавном ћу бити одговоран за обезбеђивање логистичких залиха, решавања проблема на лицу места и за осигуравање нашег медицинског особља током лечења пацијената'', каже Лиу Гуоне, хирург са Универзитета Ђилин.
Џанг Хонгвеј, логистички инжењер са Универзитета у Шангају, каже да континуирано обезбеђивање залиха кисеоника има позитивну улогу у лечењу пацијената заражених коронавирусом и током њихове рехабилитације.
"Мој главни посао у Вухану јесте да обезбедим нормално квалитетно снабдевање на првој линији фронта против болести", истиче Џанг Хонгвеј.
После смрти лекара Лија Венлиајанга, који је први кренуо у борбу против коронавируса крајем демцебра, кинеска Национална здравствена комисија изразила је саучешће његовој породици.
Он је преминуо од последица заразе и поред великог напора лекара да га спасу. Његова смрт је изазвала велику тугу широм земље.
"Ли Венлијанг је преминуо и поред најбољег лечења које је имао. Од избијања епидемије медицинско особље је у највећем броју било дорасло изазову и борило се против епидемије на првој линији фронта, и поред личног ризика, дали су велики допринос у заштити људи. Изражавамо велико поштовање према њима'', рекла је Сонг Шули из Националне здравствене комисије.
Најновија технологија у борби против вируса
И најновија технологија је у служби борбе против вируса.
Роботи које покреће 5Г мрежа могу да мере температуру тела, а направљени су у граду Гвангџоу на југу земље, са циљем да се смањи број контаката између људи и ширење вируса.
После јучерашњег телефонског разговора између председника САД и Кине, Доналда Трампа и Сија Ђинпинга, амерички државни секретар Мајк Помпео рекао је да је администрација у Вашингтону спремна да издвоји 100 милиона долара помоћи Кини и другим земљама погођеним вирусом у борби против епидемије те болести.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар