Обама: САД и Русија близу споразума о примирју у Сирији

Амерички председник Барак Обама изјавио је да САД и Русија раде на финализацији примирја у Сирији које би омогућило веће испоруке хуманитарне помоћи тој ратом разореној земљи. Обама се на маргинама самита Г20 који се одржава у Кини срео са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом.

Неименовани високи званичник америчког Стејт департмента истакао је, на маргинама самита који се одржава у кинеском граду Хангџоу, да би договор са Русијом могао да буде објављен већ данас, преноси Ројтерс.

"Још увек нисмо постигли договор", рекао је Обама новинарима након данашњег састанка са премијерком Велике Британије Терезом Меј, указујући на то да претходна примирја нису дуго трајала.

Британска агенција наводи да су се војни званичници из САД и Русије, које се налазе на супротним странама у сиријском рату који траје пет година, недељама састајали како би утврдили услове договора.

У грађанском рату у Сирији је убијено више од 250.000 и расељено 11 милиона људи, изазвавши избегличку кризу на Блиском истоку и у Европи и доприневши успону екстремних исламистичких организација.

Бела кућа је саопштила да ће Обама и руски председник Владимир Путин вероватно имати прилике за неформални разговор на маргинама дводневног самита Г20 који данас почиње у Кини.

"Разговори са Кином продуктивни, а инцидент на аеродрому небитан"

Обама је нагласио да су његови разговори са кинеским председником Си Ђипингом били "изузетно продуктивни" и да не треба преувеличавати значај ситних несугласица између САД и кинеских званичника на аеродрому по доласку делегације.

"Не би придавао значај ситним тензијама на аеродрому", рекао је Обама на конференцији за новинаре у оквиру самита Г20, преноси Ројтерс.

При слетању америчког авиона, Обама се руковао са групом кинеских званичника, када је један повикао на америчке новинаре да се повуку, пренела је агенција Ројтерс.

Кинески званичник је покушао да натера новинаре, па чак и неке званичнике Беле куће, да се одмакну од председника.

У инциденту се затекла и саветница америчког председника за безбедност Сузан Рајс и њен заменик Бен Роудс, које је кинески званичник такође покушао да удаљи.

Кад је званичник Беле куће рекао кинеском колеги да је новинарима допуштено да снимају долазак Обаме, он је повикао: "Ово је наша земља. Ово је наш аеродром".

Ово је последња посета америчког председника Кини пре напуштања функције.

Пре дводневног састанка, Обама је рекао Сију да би Кина требало да се повинује недавној арбитражној одлуци против њених територијалних захтева у Јужном кинеском мору, да се држи билатералног договора о хаковању и питањима сајбер безбедности и поштује људска права укључујући верске слободе.

"Председник је поновио да ће САД радити са свим земљама региона на поштовању принципа међународног права, несметане законите трговине и слободе пловидбе и летења", стоји у саопштењу издатом након састанка Обаме и Сија.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом