недеља, 05.03.2023, 05:50 -> 11:40
Извор: РТС
Аутор: Маја Милић
Млади и посао – није довољно засукати рукаве и нанизати десетке, цене се и "меке вештине"
Завршен факултет одавно не гарантује запослење. Уз диплому се све чешће очекују и додатна ваннаставна искуства. На тржишту рада боље пролазе студенти техничких факултета, а посебно се цене они који су развили такозване "меке вештине" – комуникацију, контакте, тимски дух.
Правила игре на тржишту рада су се променила. Није довољно "засукати рукаве" и нанизати десетке, јер се тражи искуство, прилагодљивост и спремност да се нове вештине стичу и после дипломирања. Најбоље је посао тражити већ на завршним годинама студија.
На пет факултета Универзитета у Београду студенти су кроз циклус дискусија "Завршавам факултет-шта даље?" могли да чују искуства оних који су брзо и успешно прешли пут од амфитеатра до радног места.
"Оно што њих највише занима је на пример како изгледа један радни дан на одређеној позицији или шта је њима потребно поред знања са факултета да стекну током ваннаставних активности од вештина, знања, лиценци како би се што боље пласирали на тржишту рада", каже Милена Рајчевић из Центра за развој каријере Универзитета у Београду.
Није страшно, а ни ретко, да након праксе каријера крене у другом смеру.
"Док смо још млади, док смо на студијама лако је и променити посао уколико вам се то не свиђа или променити позив који је ван оквира вашег факултета, као што сам ја то урадила с обзиром да сам завршила међународне студије, а радим маркетинг", рекла је Теодора Адамовић, маркетинг стручњак.
Факултети су препознали значај сарадње са привредом и студентима нуде све више праксе.
"Истакао бих још један пројекат који је прошле године први пут реализован на иницијативу СКОНУС-а. То је пројекат Моја прва пракса који је реализован заједно у сарадњи са Министарством просвете и Министарством финансија. Кроз тај пројекат смо најбољим студентима Универзитета у Београду омогућили да одраде прву плаћену праксу у државној институцији по њиховом избору", каже Стефан Малбашић, потпредседник за наставу Студентског парламента Универзитета у Београду.
А све то – праксу, волонтирање, ангажовање у студентским организацијама – треба уписати у си-ви. Он је одавно лична карта у свету бизниса, али то постају и одређене дигиталне платформе, попут Линкт-ина (LinkedIn).
Коментари