Читај ми!

Упозоравајућа статистика у Србији, прошле године од малигних болести оболело више од 42.000 људи

После болести срца и крвних судова, грађани Србије најчешће оболевају и умиру од малигних болести. Највише су то рак плућа, дојке, дебелог црева, грлића материце и простате. Директор Института за онкологију и радиологију Србије Милан Жегарац каже за РТС да сви морамо да кренемо од себе у превенцији, као и да на две трећине фактора који изазивају карциноме можемо да утичемо.

Статистика је упозоравајућа у Србији. Прошле године је преко 42.000 људи оболело од малигних болести.

"Најчешће је карцином плућа, отприлике око 7.000 оболелих, затим карцином дојке око 4.600, карцином дебелог црева преко 4.000 оболелих", наводи Жегарац.

Истиче да статистички гледано свака осма жена током живота добије карцином дојке.

"Са друге стране, живот је продужен, тако да имамо већи број онколошких пацијената. То је један од фактора исто који утиче", додаје доктор.

Указује да се на Институту за онкологију и радиологију Србије годишње лечи око 12.000 пацијената, од чега је 6.000 пацијената са новооткривеним малигнитетом.

"Прошле године ми смо имали око 4.500 операција, озрачили смо преко 4.000 пацијената, код нас се дневно зрачи у просеку 350 пацијената, а хемиотерапију дневно прими око 150 пацијената, на годишњем нивоу преко 35.000 хемиотерапија је примењено", истиче Жегарац.

Наводи да је управо примена хемиотерапија "уско грло" на Институту, као и да на томе мора да се ради у будућности.

Указује да је прошле године око седамдесеторо деце лечено на Институту за онкологију и радиологију Србије.

"Морамо проширити дневну болницу. Управо смо добили два нова апарата за зрачење, тако да ћемо укупно имати осам. Они су већ пуштени у рад и ускоро очекујемо први пацијенти да буду озрачени. На тим апаратима се планира и зрачење деце", истиче Жегарац.

Указао је да су биле велике гужве на конзилијумима, као и да су увели нова три термина.

"Имамо листе заказивања, велики број пацијената и трудимо се да сви добију третман у предвиђеном року, али велики је напор", указује Жегарац.

Истиче да сви морамо да кренемо од себе у превенцији.

"Две трећине фактора који изазивају карциноме су фактори на које можемо да утичемо. Превасходно пушење, као број један, затим телесна тежина, бављење физичким активностима, алкохолизам који се врло често сада на свим скуповима спомиње као врло важан фактор за настанак карцинома", каже Жегарац.

Указује да је скрининг најважнија ствар.

"Нама је најважније када нађемо карцином у претклиничкој фази, у тој фази када га откријемо малтене је излечив, и то је оно на чему морамо да радимо", закључује Жегарац.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове