петак, 14.10.2022, 05:50 -> 19:32
Извор: РТС
Патријарх Порфирије устоличен у Пећкој патријаршији – беседом поручује: Програм СПЦ и патријарха мир и само мир
Патријарх српски Порфирије устоличен је у трон архиепископа пећких и патријараха српских у Пећкој патријаршији, на Косову и Метохији. Чин хиротонисања одржан је на празник Покрова Пресвете Богородице, уз саслужење више архијереја СПЦ. Мир је део Божјег промисла за човечанство и целокупни створени свет, мир који је дар Божји сигуран је и једини непоколебљив, поручио је патријарх у беседи после устоличења.
Извештај Андрије Игића
Патријарх Порфирије: Чувајмо једни друге, жеља за миром сагласна је са основним начелима наше вере
Патријарх Порфирије рекао је у беседи после устоличења у трон архиепископа пећких и патријараха српских, у обраћању архијерејима, окупљенима и народу, да је мноштво разлога због којих смо овде дошли, али да је један једини најважнији, а тај главни разлог данас је прослава Покрова Пресвете Богородице и света литургија, која је и икона и присуство царства Божјега.
"Изнова, схватамо, разумемо и подсећамо се да смо народ Божји, да Богу припадамо и да његов благослов спасења имамо, да смо у заједници са свима светима, да имамо дом очев, Цркву нашу, али и да истовремено припадамо и својим породицама и свом народу, и друштву у којем живимо, али и заједници свих народа света", поручио је патријарх.
Позвао је на молитву за све људе, нашу браћу и сестре, за све наше сународнике, али и за све оне са којима живимо овде на овим просторима, укључујући и пре свих браћу Албанце.
"Да градимо заједно мир као што су градиле српске породице заједно са албанским породицама", рекао је патријарх и напоменуо да су Албанци, без обзира што су били муслимани, или баш због тога што су били муслимани и искрено верујући људи - знали за моћ молитве.
Знали су, каже, да се у православним светињама моли и за њих и за њихову децу, и да Бог као апсолутна љубав, као љубав по својој суштини, не гледа на то ко је ко, да су сви Божја деца.
"Желео сам браћо и сестре да ово одмах на почетку нагласим, да подвучем, да снажно истакнем, да сви знају да нико не би накнадно приписивао српској цркви нешто друго, да не би учитавали други и другачији програм српскога патријарха, програм који је различит од заповести Божјих, од јеванђеља Христовог", напоменуо је патријарх.
Програм Српске православне цркве, истакао је, јесте мир, и то прво са онима који су нам најближи.
"Програм наше Цркве и програм и овога патријарха јесте мир и само мир, и то прво помирење, праштање и мир са онима који су нам најближи, са онима који нам је први сусед, мир као једина могућност опстанка и наше и њихове деце", поручио је патријарх.
Са овог светог места, како је истакао, поручујемо и Србима и Албанцима и свима који живе на овим просторима - препознајемо Бога и чувајмо једни друге, јер жеља за миром сагласна је са основним начелима наше вере. "Мир је део Божјег промисла за човечанство и целокупни створени свет, мир који је дар Божји сигуран је и једини непоколебљив. Он је истовремено и унутрашњи и наш лични мир, али и спољашњи мир са свим људима и са свим створењима", поручио је патријарх.
"Због тог мира и служимо свету литургију, јер то је оно што Господ од нас очекује, али и његова Мати коју данас прослављамо", поручио је патријарх.
Истиче да то од нас очекују и наши преци и претходници и додаје да је пећки трон најближи престо Богу који је наш народ саградио.
"Зато је Пећка патријаршија наша најсигурнија кућа, а и ако смо и далеко од ње, не смемо је заборавити, јер одавде долази благослов Божји, Светог Саве, а тај благослов чува све наше светиње на КиМ, чува Цркву и српски православни народ да опстане у свом дому јер је Косово и Метохија дом српског православног народа. Овде смо се родили за Христа, овде на КиМ смо видели светлост истиниту, стекли веру истиниту Тројици нераздељивој", рекао је патријарх.
Истиче да пећки трон најбоље чувају монахиње у том манастиру, али и други монаси у јужној покрајини и наглашава да српски православни народ који живи на КиМ је тај који уздиже пећки трон највише што се може узнети.
"Наша међусобна подршка и наше заједничке молитве део су наше нераскидиве заједнице која је изнад сваке идеологије, изнад сваке политике и зато браћо и сестре, сабрани овде у Пећкој патријаршији најбоље што можемо је да се молимо Пресветој Богородици да нас заступа код Господа да нам он подари мир и разумевање, мир у нашим срцима, мир у породицама, у друштвима, у народу, међу суседима, наш мир заједно са њима и мир изнад свега", рекао је патријарх.
Патријарх Порфирије уведен у трон патријарха српског
Патријарх Порфирије устоличен је у Пећкој патријаршији, а у древни свети трон архиепископа пећких и патријараха српских увели су га најстарији архијереји - митрополит дабробосански Хризостом и митрополит црногорско-приморски Јоаникије.
Митрополити су уручили патријарху симболе патријарха - панагију, односно икону коју епископ носи на прсима, а на којој је представљена Богородица са малим Христом на рукама, док је на другој страни Исус Христ или Света Тројица у виду три анђела, затим жезал - штап и свечану одежду - зелену мантију.
Увођење у трон пратили су повици присутних "аксиос" (достојан).
Грамата о устоличењу патријарха Порфирија
Епископ зворничко-тузлански Фотије, члан Синода СПЦ, чита грамату о устоличењу патријарха Порфирија.
Причешће архијереја и верника
Епископи, предвођени патријархом Порфиријем, примили су свету тајну причешћа, евхаристију, након чега је почело причешће окупљених верника.
Након причешћа, уследиће замолна молитва, а затим ће архијереји изаћи и почети свечани чин устоличења, рекао је ђакон Будимир Кокотовић.
Патријарх уведен у престо на олтару
Чин устоличења почиње у првом делу литургије када два по чину најстарија архијереја уводе патријарха у престо на олтару, објаснио је за РТС ђакон Будимир Кокотовић.
"Након завршетка, то јест, на крају свете архијерејске литургије, увешће га у дрвени трон пећких патријараха у којем су седели сви архиепископи и патријарси, од Арсенија Сремца који је пренео седиште у Пећку патријаршију до њеног укидања", истакао је Кокотовић.
Напоменуо је да ће му се тада предати панагија Срба светитеља, која је израђена у Паризу по налогу краља Александра и краљевске владе, након чега ће патријарх изнети прву беседу са пећког трона.
Почела литургија у Пећкој патријаршији
РТС преноси литургију на Првом програму.
Пристижу и представници Кфора
Архимандрит Иларион и именовани епископ новобрдски каже да чин устоличења говори о континуитету једног од основних стожера идентитета нашег народа на овим просторима, а то је СПЦ. И због тог континуитета је ово велики дан, јер показује да он сеже дубоко у древност.
Пећка Патријаршија је, како каже, српски Сион јер је Свети Сава желео да Пећка патријаршија буде светионик за све цркве под њеном јурисдикцијом од добијања аутокефалности 1219. године.
Устоличењем патријарха Порфирија у манастиру Пећка патријаршија биће и симболично заокружен процес интронизације новог првојерарха Српске православне цркве.
Протојереј ставрофор доктор Владимир Вукашиновић, професор Православног богословског факултета, рекао је за РТС да устоличење патријарха у Пећкој патријаршији има историјски и симболички значај којим се показује црквени континуитет.
Све спремно за чин устоличења 46. патријарха
Патријарх Порфирије је од прексиноћ на Косову и Метохији и у Пећкој патријаршији и све је спрeмно за сам чин устоличења на трон патријарха српских.
Други је пут од сукоба 1999. године и то није утицало упркос свим недаћама које од тада има и српски народ и СПЦ који заједно успевају да се очувају на КиМ. Очувана је и Пећка патријаршија која осам векова чува свештени трон у који се уводе наследници Светог Саве.
После васпостављања јединства СПЦ 1920. године настављена је традиција устоличења у пећки трон од добијања аутокефалности 1219. године.
Овде је пре 12 година устоличен и покојни патријарх Иринеј.
У Пећкој патријаршији дaнас се очекује већи број верника, а служби ће присуствовати више архирејеа након чега ће уследити сам чин устоличења.
Полиција је успоставила посебне мере око самог манастира и његових прилаза.
Иако медији на албанском језику штуро извештавају о овом догађају да власти у Приштини нису имуне на овај догађај, како јавља извештач РТС-а, показује и то да великом броју званичника из централне Србије није дозвољен долазак.
Уз саслужење више архијереја Српске православне цркве, патријарх српски Порфирије служио је свету литургију током које је обављен свечани чин његовог устоличења у најсветији трон архиепископа пећких и патријараха српских.
Устоличењу у Пећкој патријаршији присуствовао је велики број верника, а посебне јединице косовске полиције задужене за безбедност манастира и цркава на Космету појачале су мере око самог манастира и његових прилаза.
Патријарх српски Порфирије је 57. поглавар Српске православне цркве, а 46. патријарх. Изабран је у фебруару прошле године и убрзо након тога устоличен је у Саборној цркви у Београду.
Будући да, осим титуле поглавара српског, носи и титулу митрополита Београдско-карловачког и архиепископа Пећког, он се устоличује и у Пећкој патријаршији. Међутим, ово устоличење је одлагано пре свега због пандемије коронавируса.
Седмо устоличење након уједињења
Патријарх Порфирије је седми патријарх који је устоличен у Пећкој патријаршији након поновног уједињења СПЦ, односно након 1920. године, и други патријарх устоличен после сукоба на Косову и Метохији 1999. године.
Пре њега, 2010. године, ту је устоличен и патријарх Иринеј.
То значи да устоличење није прекидано ни након свеукупних промена на Космету, које су се негативно одразиле и на српски народ и на Српску православну цркву. Црква је са својим народом успела да се очува на КиМ, а очувана је и Пећка патријаршија.
Очувана свесрпска светиња
Осам векова свесрпска и православна древна светиња манастир Пећка патријаршија под својим сводовима чува свештени трон у који се уводе наследници Светог Саве и са којег архиепископи и патријарси управљају бродом Христове цркве у границама своје канонске јурисдикције.
Након успостављања јединства СПЦ 1920. године обновљена је и традиција устоличења у пећки трон, од добијања аутокефалности 1219. до данашњих дана.
Иначе, устоличењу патријарха Порфирија требало је да присуствују и министар Ненад Поповић и председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић, којима представници привремених институција јуче нису дозволили улазак на територију Косова и Метохије.
Пре два дана је и директору Канцеларије за КиМ Петру Петковићу забрањена посета јужној покрајини и присуство устоличењу патријарха.
Коментари