Читај ми!

Које су најчешће препреке на путу до радне књижице особа са инвалидитетом

Дуже од годину дана на посао у Србији чека више од 11.000 људи са неком врстом инвалидитета. Истичу да се на тржишту рада и даље сусрећу са дискриминацијом, неразумевањем и компликованом бирократијом која отежава њихово запошљавање. До 5. септембра отворен је позив за радну праксу у различитим компанијама намењен младима са инвалидитетом.

Алекса има 23 године и посао којим је, каже, коначно задовољан. Његов здравствени картон често је био препрека на путу до радне књижице.

"У претходним фирмама нисам могао због свог инвалидитета да опстанем. Људи имају предрасуде када виде лице са инвалидитетом и углавном их гледају са ниподаштавањем. Ове фирме управо особама са инвалидитетом дају ветар у леђа и високо самопоуздање", наводи Алекса Вучићевић, радник предузећа за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом.

То је једно од неколико десетина предузећа у Србији која се баве професионалном рехабилитацијом и запошљавањем особа са инвалидитетом. Од 2016. запошљавају више од 40 људи са различитим врстама инвалидитета.

Закон је јасан – после 20 радника послодавац мора запослити особу са инвалидитетом, а на сваких 50 по још једну. У супротном, држави плаћа пенале. Међутим, упркос свим мерама, и даље је висока стопа незапослености.

"Тренутна стопа незапослености је око 26-27 посто. Главни изазов је разумевање послодаваца за њихов свеукупни положај и разумевање послодаваца за радни учинак особа за инвалидитетом. Ситуација је таква да је боље него што је било, али има још простора да се учини на том пољу", поручује Марко Јовић из Удружења особа са инвалидитетом, запослени у Општини Звездара.

За раднике – да послови и програми обуке буду доступнији, за послодавце – процес запошљавања једноставнији.

"Прво та промена Правилника о процени радне способности пошто се он по свим нашим истраживањима показао као препрека запошљавању особа са инвалидитетом. Друга ствар је недостатак података за шта се користи тај новац који се уплаћује у буџетски фонд", каже Јелена Јевтовић из Уније послодаваца Србије.

Према подацима од пре десет година, у Србији живи више од пола милиона људи са неком врстом инвалидитета. Да би се направила стратегија запошљавања, неопходно је најпре утврдити њихов прецизан број, што је још један од задатака предстојећег пописа становништва.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње