Читај ми!

Сви знамо "Мог рођака са села", а он је био инспирација за лик пуковника Вранића

Свака озбиљна земља има јаку обавештајну службу, коју чине организација и њени припадници. Једно без другог не иде. О историји наше земље, чија су се имена мењала, постоје различити погледи. Међутим, несумњиво смо имали добре обавештајце. Њихов задатак био је да прикупе поуздане информације и тако одбране своју земљу. Један од њих и Јован Милановић, који је био инспирација за лик пуковника Вранића у познатој серији "Мој рођак са села".

Јован Милановић је генерал потпуковник Војске Југославије у пензији. Официр и војни обавештајац рођен је 1941. године. Сведок је историје. Лично.

Године 1985. тада потпуковник Југословенска народне армије, аналитичар у центру за стратегијске процене добио је понуду да постане војни изасланик у Алжиру. Војни врх га је детаљно проверио, а занимљив је и састанак код једног од генерала ЈНА.

"Каже ми генерал: Ти си пристао да идеш у Алжир? Ја му кажем да нисам сигуран, али да сам био суочен са немогућности да одустанем. Онда ми је он поставио следеће питање: Како мислиш постати генерал? Ја сам се збунио, нисам могао да поверујем да ми неко поставља такво питање, када сам ја тек две године у чину потпуковника и имам још две, као и три до четири године у чину пуковника. Размишљати о генералском чину у наредних шест година, било је преамбициозно", присећа се тог разговора Милановић у интервјуу за емисију Дозволите...

Боравак у једној пријатељској и савезничкој земљи, био је пун изазова јер су СФРЈ и Алжир имали веома развијену војно-економску сарадњу. Ипак од самог почетка било је изненађења.

"Морам да вам кажем један искрени исказ, био сам привилегован у односу на колеге изасланике који су одлазили у неке друге земље. Можда је неко мислио да су изазови Париз, Лондон или Вашингтон, али ја у том тренутку нисам тако размишљао. Познавао сам доста историју тих простора, знао сам у каквом су односу биле наше две земље и знао сам да ће ми бити отворена сва врата, без да будем праћен, односно ће ме неко посматрати као официра страних оружаних снага", објаснио је Милановић.

Пријатељство и сарадње учинили су обавештајни и војно-дипломатски рад тада потпуковника Јована Милановића специфичним. А посла је било много. Југословенски утицај је био толико јак да су наше фирме преузеле посао изградње аеродрома у главном граду Алжира од америчке компаније "Локид Мартин".

Потпуковник Милановић је током службе у Алжиру постао пуковник. Открио је операцију Голф 88, о којој не жели да говори за јавност, али се материјал налази код наших безбедносних структура већ три деценије. Септембра 1990. године враћа се у Југославију која је пред распадом. Враћа се у Генералштаб ЈНА.

"И тад сам постављен за шефа ресора за геостратегијске анализе и процене. Ту сам имао једну екипу изабраних људи у чину пуковника који су такође већ били добри аналитичари и ту сам остао до 1993. године. Ја сам уствари био главни носилац свих анализа у време претпочетак распада Југославије и у време рата у Босни и Хрватској. Испод мог пера су излазиле све анализе које су касније биле предмет разматрања у врху Генералштаба", каже Милановић.

Напредовање у каријери се наставило. Уследио је позив у кабинет новог начелника Генералштаба Војске Југославије Момчила Перишића. А годину дана касније уследио је и, како се касније испоставило најпознатији задатак, Јована Милановића. Прикривени обавештајни рад у Бриселу, срцу НАТО-а.

"Крајем јесени 1994. године имајући у виду догађаје који се дешавају у Босни, а посебно америчку и НАТО агресивност на том простору, затим појава различитих побуна на КиМ, оцена је била недвосмилсена да, а имали смо и неке информације, ће се наставити цепање земље до нивоа покрајина", истиче Милановић околности које су биле у том тренутку, непосредно пре његовог одласка у тајну мисију у Брисел. 

Прича генерала Јована Милановића наставља се у наредној емисији Дозволите... И то о обавештајном раду у Бриселу.

петак, 27. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње