Шест ствари о српској Новој години

Вечерас нова година стиже и по јулијанском календару. Многи ће је дочекати као "српску", а ово је шест ствари које треба да знате о њој.

Када се обележава? 

Српска Нова година дочекује се 14. јануара по грегоријанском календару. По јулијанском календару тај дан је 1. јануар.

Где се све слави? 

Иако је у Србији устаљен назив српска Нова година, у различитим крајевима Европе позната је као јулијанска, стара или православна Нова година. Слави је православно становништво у Русији, Белорусији, Украјини, Грузији, Молдавији, Црној Гори, Северној Македонији...

Када су се "разишли" календари? 

До размимоилажења две Нове године долази због реформе јулијанског и настанка грегоријанског календара 1582. године. Упркос дуготрајном отпору претежно православних земаља, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је 1919. године законом изједначила два календара, али Српска православна црква није.

Славље иза затворених врата

Иако није била званично забрањена, за време комунистичке власти није било организованих јавних дочека, ни дочека по ресторанима и кафанама. 

Нема нерадних дана 

Иако се данас радо дочекује по градским трговима и угоститељским објектима, српска Нова година, за разлику од оне друге, није државни празник и нерадни дан.

Мали Божић 

Осим српске Нове године, 14. јануара се славе крсна слава Васиљевдан и Мали Божић.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом