У местима где је обновљена српска баштина на КиМ – готово да нема Срба

Петнаест година од мартовских немира на Косову и Метохији, у местима где су храмови и духовно обновљени, готово да нема Срба. Тако је и у Приштини, од некада 45.00 житеља, опстаје мање од сто. О верским празницима окупљају се у Храму Светог Николе.

Поглед из даљине и подсећање на дане када су православци светковали своје обичаје у градском храму Светог Николе подигнутом 1830. на темељима средњовековне светиње. Иконостас који је красио храм био је дело дебарских дуборезаца. Нестао је у пламену 17-мартовске ноћи. Храм је архитектонски и духовно обновљен.

"Знамо да у Приштини, у Призрену, у Пећи, у Ђаковици, Истоку имамо парохијске свештенике. Они богослуже и ту народ долази. Засад је најтежа ситуација у Подујеву. Заиста Храм Светог Андреја Првозваног је много страдао. И ту је тешко да неког поставимо за свештеника, црква је издвојена није у насељу", каже епископ рашко-призренски Теодосије.

Неизбрисива слика вандалског паљења и скрнављења Храма Светог Андреја Првозваног у Подујеву виђена је на готово свим, не само европским телевизијама. После архитектонске обнове, храм је у више наврата скрнављен.

"Обухватала је комплетну обнову саме цркве, конструктривних елемената; то су зидови, кров цркве. Урађен је тамбур, нови звоник. Урађен је нови звоник, оградни зид. Комплетан ентеријер", каже архитекта Зоран Гарић, директор Завода за баштину у Лепосавићу.

За Душанов Призрен Бранислав Нушић је својевремено записао да је Цариград српских царева. То је једини град у том делу Балкана који има десет средњовековних светиња, али и писана сведочанства о миленијумском молитвеном трајању. Највише уништених споменика српске прошлости обновљено је у том граду музеју на ободу Метохије. Задужбина краља Милутина Богородица Љевишка, која је део историје и културе света, обновљена је донацијом Унеска.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње