Обележена годишњица битке на Гучеву

На планини Гучево изнад Бање Ковиљаче обележена 99. годишњица Гучевске битке поред споменика погинулим српским ратницима из Првог светског рата.

Поред споменика погинулим српским ратницима из Првог светског рата, на планини Гучево изнад Бање Ковиљаче, обележена је 99. годишњица Гучевске битке.

Пешачко-планинарским маршом "Гучевски меморијал 2013" од Лознице до Гучева и полагањем венаца на споменик палим херојима, на Гучеву је данас обележено 99 година од Гучевске битке у Првом светском рату.

У име града Лознице присутнима се обратио помоћник градоначелника Љубинко Ђокић. Пуковник Војске Србије Милош Дејановић и председник Друштва за неговање традиције ослободилачких ратова до 1918. године Драгослав Јуришић говорили су о историјском значају ове битке.

Помоћник градоначелника Лознице Љубинко Ђокић рекао је да историја не сме да се ревидира, јер су се у наметнутом рату српски борци борили за отадџину, нагласивши да у тој борби није било ни издаје, ни предаје и да су иза линија фронта они бранили своју земљу и свој народ.  

Ђокић је навео тврдње историчара да је рововска борба трајала 55 дана, између бораца церске дивизије под командом Михаила Рашића и аустроугарских војника, након чега је уследило повлачење српске војске.

Битка на Гучеву једна од првих рововских битака у Првом светском рату

Пуковник у пензији Милош Дејановић рекао је да је битка на Гучеву позната као једна од првих рововских битака у Првом светском рату и да никада до тада две сукобљене војске нису биле толико дуг временски период на тако блиском растојању, нагласивши да је на појединим котама раздаљина између ровова била свега седам метара.  

Историчар Зоран Тошић је подсетио да је битка на Гучеву трајала од 8. септембра до почетка новембра 1914. године, да је спомен костурница првобитно подигнута 1916, а потом обновљена 1929. и да су у њој смештене кости више од 4.000 страдалих српских и аустроугарских војника.  

Гучевска операција вођена је у склопу друге аустријске офанзиве на Србију, непосредно после Церске битке у којој је српска војска однела и прву савезничку победу у Првом светском рату.

Споменик је подигло Удружење резервних официра и ратника као знак трајног сећања на ту значајну битку у историји српског народа.

Венце су положили делегација града Лознице, Друштво за неговање традиција ослободилачких ратова до 1918. године, Удружење ратних добровољаца 1912-1918. регионална организација Подриње - Лозница, делегација Двери Лозница, као и представник Центра за културу "Вук Караџић" који су уједно и организатори данашње манифестације.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 07. јул 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару