Читај ми!

Сијарто: Мађарска ће гласати против чланства Косова у европским телима

Министар иностраних послова и спољне трговине Мађарске Петер Сијарто изјавио је на заједничкој конференцији са министром спољних послова Србије Ивицом Дачићем у Будимпешти да ће та земља гласати против чланства Косова у европским телима. Дачић је поручио да за Србију постоје три црвене линије када је у питању ситуација на Косову и Метохији. Указао је и да је Србија чврсто опредељена да се сачувају мир и стабилност на Косову и Метохији, као и да жели политички договор за сва отворена питања.

Мађарска неће подржати чланство Косова у телима ЕУ, док се не постигне свеобухватни споразум, поручио је Петер Сијарто на заједничкој конференцији са министром спољних послова Србије Ивицом Дачићем у Будимпешти.

"Наш став је да би довело у опасност постизање компромиса ако би одређене европске формације примиле Косово пре споразума. И због тога ће Мађарска гласати против чланства Косова у еврoпским телима", истакао је Сијарто одговарајући на питања новинара, на заједничкој конференцији за министром спољних послова Србије Ивицом Дачићем.

Сијарто је нагласио да је Мађарска, што се тиче КиМ, како је рекао, заиста заинтересована да се на основу једног реалног и стварног дијалога дође до решења.

"И због тога смо прихватили рукoводство снага Кфора на КиМ, јер смо сматрали да ћемо можда и на тај начин моћи да допринесемо обезбеђивању мира. Желимо да што пре дође до компромиса", поручио је Сијарто.

Дачић: За Србију постоје три црвене линије за ситуацију на КиМ

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић изјавио је у Будимпешти да за Србију постоје три црвене линије када је у питању ситуација на Косову и Метохији.

"Прво све потписано мора да се спроведе, друго ми не можемо да признамо независност КиМ и да се сложимо да Косово уђе у УН, јер нисмо обавили никакав политички разговор о суштини проблема, о нашим међусобним односима. Нисмо водили дијалог како политички да се дође до решења, а сада неко жели да наметне да Србија мора нешто да уради, да призна Косово да би ушла у ЕУ", одговорио је Дачић на питање Танјуга шта су наредни кораци Србије након одлуке Кфора.

Као трећу црвену линију Дачић је истакао безбедност Срба на КиМ. "Ако неће Кфор и косовска полиција да их заштите, немојте да нас доводите до тога да мора српска полиција и војска то да обезбеђују на КиМ. То је нешто што не бисмо желели. Ми желимо мир и спровођење међународних споразума", рекао је Дачић.

Додао је да не може да прихвати да, када разговара са министрима спољних послова других земаља, они траже да се Србија изјасни по питању Украјине и увођења санкција Русији, а не желе да причају о решењу косовског питања.

"Ко има морално право да од Србије тражи да се одрекне свог територијалног интегритета, а да не покаже минимум разумевања за наше проблеме. Ајде да видимо како би се било која земља понашала", рекао је он. Како је подвукао, ту принципи не постоје већ само интереси великих сила. "Интерес Србије је да се сачува мир и дође до прихватљивог решења за Србе и Албанце на КиМ", рекао је Дачић. 

"Желимо политички договор за отворена питања"

Министар спољних послова изјавио је да је Србија чврсто опредељена да се сачувају мир и стабилност на Косову и Метохији, као и да жели политички договор за сва отворена питања.

Он је на конференцији са мађарским министром спољних послова Петером Сијартом у Будимпешти, рекао да Србија сматра да питање КиМ може само компромисом да се реши и да је веома осетљива на то да се приступа у складу са политиком двоструких стандарда када се ради о територијалном интегритету.

"Или је територијални интегритет принцип или није, не може у једном случају да се буде за то, а у другом да се каже другачије. Ми када говоримо о томе, мислимо да сви то знају, али можда у Европи то не знају, али можда их и не занима да је Југославија била федеративна држава састављена од шест федералних јединица и тих шест је добило право да направе своје државе", рекао је Дачић.

Подсетио је да су некадашњу СФРЈ чиниле Србија, Црна Гора, Северна Македонија, Хрватска, БиХ и Словенија, а да Србија има две провинције односно покрајине.

"Вама Мађарима је јасно шта је Војводина, е то је исто и Косово. По уставним правима, како је неко могао да прогласи независност Косова без сагласности Београда, па није могао. То је илегално. Неко може то да прихвати и не мора. У овом тренутку 106 држава у свету од 193 не признају Косово. Косово може да рачуна на 84 гласа највише у Генералној скупштини УН", рекао је Дачић.

Истакао је да питање Косова није решено, али да двоструки стандарди нису у реду. "Када кажете да имамо у Стразбуру Генералну скупштину СЕ, па онда кажете по тачки 1 Украјина и кршење територијалног интегритета у Украјини и кажете да због тога Русија треба да се осуди и уведу санкције Русији. А друга тачка је пријем Косова у СЕ, па то није логично и није ни нормално и то је за нас неприхватљиво", рекао је Дачић.

Наглашава да док се не постигне политичко решење, апсолутно је неприхватљив пријем Косова у СЕ, јер се ту примају само државе.

"Друго, како да се прими у ЕУ када постоји пет земаља које га нису признале", рекао је Дачић. Подсетио је да када је недавно разговарао са Сијартом, он му је рекао да Мађарска пре постизања договора неће подржати пријем у СЕ, као и да претпоставља да исто важи за ЕУ. "То је статусно питање које треба да дође после постизања договора", рекао је он.

Дачић је подсетио да је 2013. године потписао Бриселски споразум, као и да девет година он није спроведен.

"Да се направи ЗСО и сада Курти каже да му не пада на памет да то спроведе. Како да говорите о следећим корацима ако не желите да спороведете шта је неко потписао, а ЕУ гарантовала. Друго, тада је речено да нема доласка РОСУ где живе само Срби – чему служе хапшења Срба, рањавање српске деце на Бадњи дан. То су разлози због којих је Србија тражила да се војска распореди да помогне у осигурању безбедности. Ако за тим нема потребе, одговорност је на Кфору", рекао је Дачић. 

Односи Србије и Мађарске на највишем нивоу у последњих 10 година

Оценио је да су односи Србије и Мађарске базирани на међусобном поверењу, сарадњи, тражењу заједничких интереса, поштовању, али и поштовању права националних мањина како Мађара у Србији и тако и Срба у Мађарској.

"Тиме, што је најважније, дајемо велики допринос миру и стабилности у региону. Томе могу да додам да чињеница о стратешком партнерству није само мртво слово на папиру, јер ми са многим земљама имамо уговор о стратешком партнерству, а као да немамо. Овде је реч о томе да ми заиста решавамо бројна питања веома конкретна која су од интереса грађана наших земаља", поручио је Дачић.

Он је као главне изазове са којима су две земље суочене навео рат, миграције и енергетску кризу, истакавши да Србија и Мађарска нису криве ни за један.

"Храна и енергенти обезбеђени за све време трајања кризе"

Указао је да су енергенти, храна и све потребно за живот грађана обезбеђени и да ће бити обезбеђени све време трајања кризе.

Навео је да је Србија спремна да се договори са Мађарском о свим тим питањима како једни другима да помогнемо.

"Налазимо се у ситуацији да морамо једни другима да помажемо и да нема те сарадње било би много теже и Србији и Мађарској. То је веома корисно и у интересу грађана. Грађани Србије нису у толикој мери осетили недостатак енергената, високу цена енергената, велике несташице и проблеме, као грађани неких других земаља. Нама ће то бити интерес у наредном периоду и очекујем наставак сарадње", рекао је Дачић.

Одлична сарадња двеју земаља, оценио је, резултат је поверења председника Александра Вучића и премијера Виктора Орбана, али и министарстава спољних послова двеју земаља која су предано радила на томе.

"Договорили смо се да имамо најмање један састанак годишње у Београду и један у Будимпешти", рекао је Дачић.

Додао је да сви споразуми који су потписани између две земље имају велики значај за наше грађане, попут оног о заједничком коришћењу дипломатско-конзуларних представништава у свету.

Нагласио је да Србија високо цени подршку Мађарске на нашем европском путу.

"Био сам сведок да је Сијарто више пута афирмативно говорио на међународним скуповима подржавајући европски пут Србије. Увек је истицао да је Србија пример добрих међунационалних односа, а посебно је говорио о одличном положају Мађара у Србији и упоређивао га са другим земљама у региона", рекао је Дачић.

Мађарска пети спољнотрговински партнер Србије 

Навео је да је Мађарска пети спољнотрговински партнер Србије са изузетним повећањем робне размене и са жељом да се то још повећа.

"Спремни смо да уложимо максимум да решавамо проблеме као што су гранични прелази и гужве на граничним прелазима, реконструкција тих прелаза са обе стране како би се скратило време чекања, питање изградње железничких пруга и путева у Србији", навео је шеф српске дипломтије.

Апострофирао је да две земље морају да се помажу у снабдевању енергентима.

"Србија, а верујем ни Мађарска, нема никаквих посебних љубави према пореклу гаса и нафте. Само нам је важно да га имамо. Наши грађани не могу да живе и греју се од обећања. Ми не спадамо у земље које имају нафту и гас из домаћих извора. Да нисмо завршили Турски ток, а да није било Мађарске, верујем да не би били тако упорни у његовој изградњи, ми не бисмо могли да затворимо тај део", истакао је Дачић.

Додао је да сада, са поносом, може да каже да смо урадили део од 403 километра, колико има од бугарске до мађарске границе, а који пролази кроз Србију и којим се допрема гас у Мађарску, а могуће и даље у земље ЕУ.

"Заинтересовани смо да направимо конекцију и за нафту, јер ми нисмо изузети од санкција према руској нафти. Одређеним нафтоводима које имамо према Хрватској, не можемо да допремамо руску нафту јер је под санкцијама", рекао је Дачић.

Министар спољних послова Ивица Дачић борави у једнодневној посети Мађарској, где ће разговарати са званичницима те земље.

У поподневним сатима је предвиђено да се српски министар састане и са премијером Мађарске Виктором Орбаном.

субота, 28. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње