субота, 30.06.2018, 12:58 -> 13:21
Извор: РТС, Танјуг
Дачић: Сарадња са Ватиканом у интересу региона
Ивица Дачић је након састанка са државним секретаром Ватикана Пјетром Паролином оценио да је у интересу не само Србије, већ свих држава и грађана региона да са хришћанском црквом траже заједнички интерес који је заснован на општим вредностима, на којима се темељи и Европа. Кардинал Паролин истакао да Ватикан жели да унапреди сарадњу са Србијом.
Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић је, након разговора са државним секретаром Ватикана кардиналом Пјетром Паролином, рекао да му је велика част што је кардинал прихватио његов позив, посебно што је он највиши званичник Свете столице који је посетио Србију.
"Због тога је ова посета за нас од изузетног занчаја, ако не и историјског", нагласио је Дачић.
Рекао је да Србија жели да са Ватиканом даље унапређује и интензивира своје односе и сарадњу, који су стабилни и добри, а ова посета ће, како је оценио, свакако дати позитиван импулс даљем уанпређењу.
Указао је да је са шефом дипломатије Ватикана договорио да дође у посету Београду и да се уведе пракса политичких консултација два министарства, што ће бити од великог значаја за унапређење сарадње и дефинисања заједничких интереса.
Дачић је указао да постоји велика подударност по значајним међународним питањима - питањима заштите хришћана и хришћанског наслеђа, унапређења људских права хришћана, избеглица и миграната, спровођења агенде УН о одрживом развоју, искорењивања сиромаштва, бриге за породицу, заштите животне средине, борбе против климатских промена и других.
"Мислимо да у том смислу треба и даље да унапредимо нашу сарадњу на нивоу међуанродних организација и на спољнополитицкцом плану уопште", рекао је министара.
Према његовим речима, веома је битно да та сарадња буде у интересу свих народа, а и наших цркава у циљу регионалне стабилности, међусобних добрих односа и тражењу заједничких интереса за будућност.
Захвалност Ватикану на ставу о КиМ
Дачић је захвалио Ватикану на веома принципијелном и за Србију веома битном ставу када је реч о КиМ.
"Ватикан није признао једнострано проглашену независност Косова и снажно подржава наш дијалог са Приштином у жељи да се дође до обострано прихватљивог решења. То је за нас веома битна чињеница и мислим да је од значаја да и на ову тему имамо сталне контакте и дијалог", рекао је Дачић, додајући да је Србија отворена и жели да се постигне договор, односно компромис.
Подсетио је да је председник Србије Александар Вучић пре пар дана примио бискупе, са којима је разговарао о питањима сарадње државе и католичке цркве у Србији.
Дачић је пренео да је на састанку са кардиналом Паролином, али и бискупима констатовано да постоји добра воља за решавање свих питања око којих треба да се разговара, као што су питања имовине, матичних књига, образовања.
"У том погледу ћемо даље радити на решавању свих питања, око којих би требало имати конкретне резултате", објаснио је министар.
Подсетио је да је у јануару био на састанку са кардиналом Паролином, када је непосредно сазнао да му је преминуо отац, а начин на који је државни секретар Ватикана изразио саучешће и чињеница да је прихватио позив да дође у Србију, према речима Дачића, њему много значи.
Ватикан, према његовим речима, може да рачуна на отворену и свестрану сарадњу са Србијом.
Додао је и да је кардинал Паролин пренео поздраве папе Фрање председнику Вучићу што је веома значајна чинејница.
Кардинал Паролин је истакао да Ватикан жели да унапреди сарадњу са Србијом.
Указао је да је до сада већ предузето много корака и да очекује и нада се да ће се наставити сарадња око заједничких интереса.
"Сви представници католичке цркве прате са изузетном пажњом дијалог са другим црквама, посебно са СПЦ", додао је државни секретар Ватикана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар