Шпанско изненађење – "тврдо" против Косова у ЕУ

После обелодањивања нон-пејпера Шпаније, чија је суштина да Косово, ни са звездицом, ни без ње, не може у даље евроинтеграције, отворено је питање да ли ће се поновити преседан из децембра 2016, када због противљења Аустрије даљим преговорома с Турском нису усвојени закључци Европског савета о проширењу, већ само закључци Председавања ЕУ.

Иако у Европској комисији данас истичу да је будућа Стратегија проширења "документ Европске комисије", дакле, не некаквог збира земаља чланица, јасно је да Комисија не ради у "вакууму" и да је за стратегију, као и за своје раније документе, увек консултовала земље чланице.

Дипломатски извори Танјуга у Бриселу истичу да је Шпанија овога пута имала врло чврсту позицију када је у питању политика проширења, односно могућност интеграција Косова у ЕУ.

Према Танјуговим изворима, високи званичник Комисије био је упућен у Мадрид, како би се дошло до компромисног решења.

У Комисији наводе да ће, и поред шпанских захтева, Стратегија "обухватити цео регион" и да ће "сви партнери бити поименице поменути".

Управо користећи реч "партнери", а не "државе" Западног Балкана, Европска комисија покушава да одржи свој статусно неутрални приступ када је Косово у питању.

То, међутим, не решава основни проблем, а то је чињеница на коју се позвала Шпанија, да је Косово, ступањем на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању, заправо дошло до краја свог тренутно могућег евроинтеграционог пута.

За сваки следећи корак Косова ка ЕУ биће неопходан консензус свих земаља чланица о статусу Косова као независне државе.

Таквог консензуса нема и питање је да ли ће и када бити постигнут.

Интересантна је и чињеница да у званичним бриселским документима све државе Западног Балкана имају "перспективу европске интеграције" (што подразумева и чланство у ЕУ), док се за Косово наводи само "европска перспектива", као шира и недефинисана категорија.

Земље чланице различито о стратегији

Према Танјуговим дипломатским изворима, Шпанија није била једина земља чланица која је послала своје виђење стратегије проширења.

"Послале су и друге, од којих су се неке, рецимо, противиле давању конкретног временског оквира за приступање нових чланица, док су друге биле врло позитивно наклоњене плановима за убрзање пута Западног Балкана у ЕУ", кажу за Танјуг у дипломатским изворима у Бриселу.

Танјуг незванично сазнаје да су Немачка, Холандија, Белгија, па и Француска биле против давања конкретног датума за могуће ново проширење, али да су ипак у својим ставовима биле "помирљивије" у односу на тврди шпански став о томе да Косово није део процеса проширења.

Дипломатски извори у Бриселу за Tанјуг наводе да ће 2025. година "ипак остати у финалном тексту Стратегије" као година када се може очекивати приступање Србије и Црне Горе ЕУ.

База за даљу расправу

У Бриселу кажу да очекују да текст Стратегије коју ће Европска комисија усвојити следеће недеље послужи као база за даљу расправу међу земљама чланицама када је у питању процес проширења, који ће ове године бити у фокусу ЕУ.

Права прилика за то биће већ у марту, када би земље чланице на нивоу Савета министара могле да "приме к знању" документ Европске комисије.

Већа расправа о проширењу очекује се у јуну, до када ће Европска комисија изаћи и са извештајима за све земље које се налазе у процесу интеграција.

Тада се могу очекивати и расправе и закључци о процесу проширења на Западни Балкан.

У Бриселу подсећају да се у децембру 2016. године догодио преседан, када због става Аустрије, која се противила даљем процесу преговора са Турском, нису усвојени закључци Европског савета о проширењу, већ само закључци Председавања ЕУ.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње