понедељак, 15.01.2018, 16:27 -> 17:56
Извор: Танјуг
Вучић: Посета Абеа нови ветар у леђа односима Србије и Јапана
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да посета премијера Јапана има велики значај за унапређење односа две земље с обзиром на то да је реч о првој посети јапанског премијера после 31 године.
Александар Вучић је на састанку делегација Србије и Јапана рекао и да никад није видео толику гужву када долази неки страначки званичник као што је то данас случај.
"За нас ваша посета Србији има историјски значај јер долази тачно 31 годину после последње посете јапанског премијера Србији", рекао је Вучић обраћајући се јапанском премијеру Шинзу Абеу, коме је раније данас испред Палате "Србија" приређен свечани дочек.
Рекао је и да је веома поносан на чињеницу да Јапан и Србија имају дугу традицију добрих међусобних односа које карактерише узајамно поштовање, те подсетио на прву дипломатску кореспонденцију између Милана Обреновића и јапанског цара Меиђија 1882. године, те поручио да је још од тог времена узајамне односе два народа обележило међусобно разумевање, поштовање, као и помоћ Јапана народу Србије.
У том смислу је подсетио је да је Јапан пружио велику помоћ Србији током поплава 2014. године, на чему је посебно захвалио премијеру Абеу, те поновио да је посета јапанског премијера нови ветар у леђа односима две земље.
Вучић је рекао и да нам предстоји период развоја билатералних односа и истакао да је све више јапанских компанија заинтересовано за улагање у Србију.
Председник је рекао да су добри економски односи, као и да Србија добро сарађује са јапанском агенцијом за међународну сарадњу (ЈИЦА).
Рекао је и да је посетио све јапанске фабрике у Србији од "Јапан тобака", "Панасоника" и новоотвореног погона јапанске компаније "Јазаки" у Шапцу и да је видео да су наши радници изузетно задовољни условима.
Вучић је захвалио Абеу на јапанској подршци европским интеграцијама Србије и изразио уверење да ћемо уз помоћ Јапана успети да завршимо тај процес.
Вучић је рекао да Србија у међународним организацијама и институцијама при избору кључних људи подржава Јапан и руководи се принципима искреног пријатељства са том земљом.
Вучић је јапанску делегацију на крају обраћања поздравио на јапанском језику што су они срдачно дочекали.
У делегацији Србије су били премијерка Ана Брнабић, министри Ивица Дачић, Зорана Михајловић, Расим Љајић, Горан Кнежевић, Горан Триван и Бранислав Недимовић.
Абе: Србија кључна за стабилност региона, проширујемо односе
Премијер Јапана Шинзо Абе рекао је да му је изузетно драго што се као премијер налази у првој посети Србији која је, како је оценио, кључна за стабилност региона, те приметио да српски председник добро познаје Јапан.
"Западни Балкан је важан не само за стабилност Европе већ и целе међународне заједнице. Јапан сматра да су односи са Србијом, која је кључна за стабилност региона, продубљују. Јапанске фирме које имају интерес да сарађују са Србијом дошле су са мном", рекао је Абе.
Од ове посете каже да очекује даљи развој односа у економској и свим другим сферама, а поменуо је и оно што нас је повезало у прошлости.
"У Првом светском рату 1914. године ми смо помогли вама, а ми никада нећемо заборавити помоћ коју сте нам пружили након земљотреса и цунамија 2011. године", рекао је Абе, те нагласио да су многе европске државе након цунамија увеле санкције на увоз из Јапана, што је Србија прва укинула.
Јапански премијер је рекао и да ће током посете бити разматрана различита питања, а говорио је и о опасности од Северне Кореје, која лансира балистичке ракете и може тиме представљати велику опасност и за Београд.
Након уводног обраћања премијера Јапана Абеа Вучић рекао је да Србија има добру сарадњу са јапанским амбасадорима, као и да је реаговала у Генералној скупштини УН прошле године након што су балистичке ракете Севрне Кореје прелетеле северни део јапанског острва Хокаидо.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар