понедељак, 07.03.2022, 09:17 -> 12:01
Извор: РТС
Violine iz Kuće umetnosti u Kovačici osvojile svet
Jan Nemček, graditelj violina iz Kovačice, po svom umeću s pravom slovi za Stradivarija iz Vojvodine. Prvu violinu napravio je 1979. učeći od strica, a danas gudačke instrumente izrađuje, rame uz rame, sa svojim sinom Janom.
„Koristim tehnologiju starih graditelja italijanskih, sve je ručno“, ponosno priča Jan Nemček, koji nas upoznaje sa tehnikom ručne izrade gudačkih instrumenata.
U rodnoj Kovačici prvo se bavio pedagoškim radom, a kada se posvetio izradi violina, majstorstvo je usavršavao na nadaleko čuvenoj lajpcijškoj školi, kod poznatog graditelja Rudolfa Bartole.
Nemček uz osmeh pokazuje da je najvažnije odabrati kvalitetno drvo. Janov izbor je smrča.
„To malo ko zna, imamo Pančićevu omoriku. To je smrča koja raste samo u Srbiji i nigde na planeti. Ima je na Tari i Kopaoniku. Drvo je najbitnije, onda malo ruke, malo dušu date tom instrumentu, jer violina ima dve duše. Pored ove koja spaja gornju i donju tablu i majstor dodaje“, kaže Jan.
Oscilacionu teoriju izrade instumenata savladao je uz profesorku Lidiju Paržik-Tanasijević, ćerku Karla Paržika, jednog od najpoznatijih graditelja violina, koji je imao radnju u našoj prestonici.
„Mnogi su naši instrumenti na svim kontinentima, ne vodimo evidenciju, ali za 42 godine, 350 instrumenata“, navodi graditelj.
Jan Nemček radosno ističe da na manifestaciji „Carevčevi dani“ u Velikom Grdištu, najuspešnijem učesniku daruju violinu koja je delo ruku Nemčekovih iz „Kuće umetnosti“ u Kovačici.
„Tu dajemo prvu violinu, kao što je u Guči truba. Tu se bira prva violina. Ali mi je drago kad ode u prave ruke, koje će taj instrument ponovo da ožive“, naglašava Jan Nemček.
Sa ocem, rame uz rame, ne samo violine već i akustične gitare izrađuje Jan mlađi, koji je preuzeo i vođenje škole Nemčekovih za izradu instrumenata u slovačkom gradu Zvolenu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар