Читај ми!

Art-detektiv uspeo da vrati još jedan ukraden muzejski eksponat

Zahvaljujući umešnosti dr Artura Branda holandskog art-detektiva, koga nazivaju i „Indijana Džons sveta umetnosti“, Arheološki muzej u francuskom gradu Šatijon na Seni dobio je nazad jedan od svojih najvrednijih artefakata, statuu rimskog boga Bahusa koja je ukradena pre skoro pola veka

Arheološki muzej u istočnoj francuskoj poseduje impresivnu kolekciju artefakata iz perioda Rimskog carstva koji su pronađeni na obližnjem lokalitetu Vertiluumu, gde se nekada nalazila galsko-rimska naseobina.

U decembru 1973. godine, ovoj dragocenoj kolekciji je zadat težak udarac pošto su lopovi provalili u muzej i ukrali oko 5.000 novčića i nekoliko drugih eksponata, uključujući i statuu mladog boga Bahusa.

Ova 40 centimetara visoka bronzara skulptura rimskog boga vina kao deteta datira iz 1. veka, a pronađena je 1894. godine. Krajem tridesetih bila je izložena u Parizu kao deo izložbe na kojoj je predstavljeno 50 najlepših umetničkih blaga koje poseduje Francuska.

Posle provale u muzej nestala je bez traga i posle pola veka verovalo se da je zauvek izgubljena.

Ali na ceremoniji održanoj u hotelu u holandskoj prestonici Amsterdamu, dr Artur Brand istoričar umetnosti i poznati „art-detektiv“ vratio je bronzanog Bahusa direktorki muzeja Katarin Mone.

„Kada sam sada prvi put videla ovu statuu, ostala sam zapanjena koliko je lepša od kopije koju imamo u postavci, otkako je original ukraden“, sa neskrivenim zadovoljstvom je rekla direktorka Mone za AFP, prenosi Raša tudej.

Holandski „Indijana Džons sveta umetnosti“, dr Artur Brand, podelio je sa okupljenima kako je uspeo da pronađe ovaj dragoceni eksponat.

Kako je naveo, pre dve godine, obratio mu se jedan austrijski kolekcionar koji nije mogao da pronađe bilo kakvu informaciju o statui dečaka koju je legalno kupio na tržištu umetnina.

„Kada nigde nismo mogli da pronađemo referencu za tako važno delo, shvatili smo da je možda ukradeno i krenula je potraga da se sazna o čemu se radi“, objasnio je Brand.

Posle višemesečnog istraživanja, art-detektiv je konačno došao do podataka u izdanju francuskog arheološkog časopisa iz 1927. Tu je saznao da je statua prikazivala Bahusa kao dete i da pripada francuskom muzeju. Policijski zapisnici su kasnije potrvrdili da je predmet ukraden.

„Vlasnik je bio šokiran kada je saznao da je komad ukraden i želeo je da ga vrati muzeju“, rekao je Brand.

Međutim, prema francuskim zakonima, imao je pravo na samo mali iznos naknade za „čuvanje“, uprkos tome što je statuu verovatno platio milione evra. Da bi ipak nekako obeštetili vlasnika, Brend je uspeo da ubedi britanske kolekcionare, Breta i Arona Hamonda, da sponzorišu polovinu te sume koja nije objavljena, dok je ostatak platilo gradsko veće Šatijona na Seni.

Što se pak tiče „Indijane Džonsa sveta umetnosti“, on je nagrađen doživotnom besplatnom ulaznicom u muzej.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом