Читај ми!

Leta u Beogradu – bazen u Takovskoj i skokovi u vodu za 10 litara rakije

Slobodne letnje dane uglavnom provodimo pored vode. Najčešći izbor, naročito u gradovima, jesu – bazeni. Znamo kako danas izgledaju, ali malo ko od nas zna kako su i kada nastali prvi bazeni.

Javni bazen u gradu Mohendžo-daro u Pakistanu, verovatno je najstariji bazen na svetu. Izgrađen je tokom 3. milenijuma p. n. e., a vodu je dobijao iz kišnice. U periodu Rimskog carstva i tri naše banje imale su bazene – Sokobanja, Vrnjačka i Ribarska banja. Za Beograd se vezuje zanimljiv podatak.

„Prvi put se beleži, što ne mora biti da je od tada, 1910. godina kada je sa sadašnjeg Starog železničkog mosta izvršeno prvo skakanje sa mosta u vodu. I možete misliti prva nagrada je bila deset litara rakije. Negde gde se danas nalazi Ekonomski fakultet i u onom parku preko puta su se nalazila parna kupatila. Zimi tu se grejala voda, postojale su kade, izlivala se topla voda i građanstvo se tako kupalo“, objašnjava hroničar starog Beograda Vidoje Golubović.

Najstarija sportska ustanova u Beogradu je Stari DIF. Kao Sokolski dom sagrađen je 1929. godine.

„Specificno je to što je objekat izgrađen na osnovu dobrovoljnih priloga samih članova Sokolskog društva i ostalih darodavaca. A kralj Aleksandar Prvi Karađorđević dao je najveći prilog, tadašnjih 100.000 dinara“, navodi Vladimir Janković, direktor sportske ustanove Stari DIF.

Nakon skoro pola veka, u potpunosti je obnovljen, a posetiocima su na raspolaganju brojni programi. Najponosniji su na najmlađe.

„Mi smo imali najmlađu bebu koja je došla prošlog utorka na obuku plivanja, imala je samo 27 dana. Dotadašnji rekord je bio 31 dan“, kaže Milina Stevanović, profesor i trener programa za bebe.

Većina beogradskih bazena izgrađena je za potrebe prvog Svetskog prvenstva u plivanju koje je održano 1973. godine. A najveće kupalište nalazilo se u Takovskoj ulici.

Nemci su izgradili bazene i u parku na Studentskom trgu, kod Kalenić pijace i kod zgrade BIGZ-a. Svi ti bazeni su zatrpani do kraja 1950. godine. Danas u Beogradu ima oko desetak javnih bazena i veliki broj privatnih.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом