Posle toliko skokova padobranom, Radmila zna zašto ptice pevaju

Da dame u vojsci mogu da postignu jednako dobre rezultate kao i muškarci, da se rame uz rame, bore, takmiče i pobeđuju, odavno je poznato. Ima onih dama koje i u Vojsci Srbije pomeraju granice, a među takve spada padobranac, zastavnik Radmila Đurić.

Gošća Jutarnjeg programa, zastavnik Radmila Đurić za prethodih 30 godina napravila je ukupno 2.581 skok padobranom. Nikada nije poželela da prestane, niti je ikada pomislila da joj je neki skok poslednji.

„Svaki skok je priča za sebe. Novo iskustvo. Dileme nismo imali. Postoji jedna izreka - 'samo padobranac zna zašto ptice pevaju i trava miriše‘. Zato kad vidite nekoga da stalno gleda u nebo, znajte da je padobranac“, kaže Radmila.

Rekordi

U maju 2004. godine ona je sa još 11 kolega oborili državni rekord u dužini slobodnog pada, sa visine od 9.250 metara. To joj nije jedini rekord, već je oborila još jedan 2014. godine.

„Sama činjenica da ste izabrani među '12 veličanstvenih', kako su nas zvali, je velika čast i velika obaveza da date sve od sebe da skok prođe bez ikakvih problema i da ispunite očekivanja koja se pred vas postavljaju“, naglašava gošća Jutarnjeg programa.

Padobranci su skočili sa visine od 9.250 metara bez kiseoničke opreme, a rekord je bio u dužini slobodnog pada, odnosno, padobrane su otvorili tek na visini od 600 metara. Koliki je to bio izazov dovoljno govori i činjenica da je na visini skakanja temperatura bila minus 50 stepeni Celzijusa, a na zemlji plus 22 stepena.

„Samim tim što smo izabrani, znači da smo već iskusni padobranci i pripreme su se ticale samo onih elemenata koje nismo do tada radili. Želela bih da napomenem i da je veliki podvig postigla naša posada vazduhoplova AN26 koja je popela 'staru damu' na 9.250 metara, s obzirom na to da su Rusi tvrdili da je plafon rada tog aviona osam i po hiljada metara. To je bio podvig i padobranaca i članova posade“, naglašava Đurićeva.

Udruženje žena letača u saradnji sa Vojskom Srbije 2014. godine je organizovalo obaranje rekorda u veličini formacije. Po unapred utvrđenom zadatku, 25 padobranaca se uhvatilo u vazduhu i oborilo rekord star 22 godine.

„Taman kad pomislite da ne postoji više ništa što bi moglo da vas iznenadi, uvek postoji još neki novi skok. Za mene je svaki taj skok novi izazov. Nedavno smo imali noćni prelet sa četiri i po hiljade. To je isto poseban izazov. Uvek ima još nešto“, dodaje gošća Jutarnjeg programa.

U padobranstvu nema popravnog, zato je dobra obuka presudna

U Vojsci Srbije se posebno insistira na tome da pre nego što bilo ko uđe u avion da obavi prvi skok padobranom mora da prođe detaljnu obuku, naglašava zastavnik Đurić. Postoji procedura za sve – od ulaska u avion, rasporeda u avionu, načina odvajanja od vazduhoplova, slobodan pad, zadatak u slobodnom padu, zadatak u otvaranju padobrana, vožnja padobranom, prizemljenje.

„Čak i kada se prizemljite nije kraj. Ako duva vetar, morate što pre da ugasite kupolu. Znači, mi kao instruktori smo dužni da ih obučimo tako da in ništa ne bude nepoznanica, jer u padobranstvu nema popravnog“, napominje rekorderka.

Pre prvog skoka padobranci imaju testiranja, što pismena, što praktični deo provere. Tek kada ispune sve uslove dozvoljeno im je da uđu u vazduhoplov. Događa se da neko shvati da to ipak nije za njega, doduše, ne tako često.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом