utorak, 30.03.2021, 16:33 -> 17:15
Izvor: RTS
Čuvarkuća – Moćna biljka za dug i zdrav život
Živeti dugo i večno, mogao bi da znači prevod latinskog naziva biljke koju znamo kao čuvarkuća. Zbog svih blagotvornih svojstava koje ima, trebalo bi da je ima svaka kuća.
Čuvarkuća je biljka boga Peruna, gromvnika, kao i kopriva i po narodnom verovanju kada se te biljke stave na krov, nervozni i ljutiti gromovnik neće da pogodi našu kuću jer je ona njegova „rođaka“, kaže gost Jutarnjeg programa, Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar.
Gotovo je nemoguće uništiti ovu biljku, osim da je zalijete sa velikom količinom vode, napominje Antonijević. Ona je sukulentna biljka koja u sebi ima puno vode i evolucijski je prilagođena da u sebi zadržava vodu.
Ne može da se suši i zato se u prirodnoj medicini, odnosno fitoterapiji koristi samo u svežem obliku.
„Mogla bi eventualno da se konzervira tako što se stavi u med, ali sušenje čuvarkuće je nemoguća stvar i zato je treba imati u svojoj kući jer je izuzetno bogata vitaminima“, naglašava Momčilo Antonijević.
Blagotvorna svojstva čuvarkuće
Ova biljka u sebi ima puno vitamina A i vitamina C. Vrlo je prijatnog ukusa zahvaljujući jabučnoj mravljoj kiselini. Ima šećera u sebi, sluzi guma, a ono što je jako važno sa aspekta fitoterapije, čuvarkuća sadrži fitoencide – supstance koje imaju snažno antiseptično dejstvo, bore se protiv bakterija i zato nije nimalo pogrešan stari običaj da se ljudima koji imaju upalu uveta nacedi malo soka u ušnu školjku.
„Zbog ovog snažnog antiseptičkog dejstva, čuvarkuća se preporučuje i u lečenju organa za disanje i varenje. Lek spravljen od čuvarkuće i meda, jako pomaže ljudima koji imaju problem sa bronhitisom. Generalo se taj lek preporučuje i ljudima koji imaju čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu“, dodaje narodni travar.
Melem od čuvarkuće za jačanje organizma i policistične jajnike
Da biste napravili potpuno bezbedno i efikasno sredstvo za jačanje celog organizma, a prvenstveno organa za varenje i za pojačavanje odbrambenih sposobnosti našeg organizma, potrebna su samo dva sastojka – 21 sveže ubran list čuvarkuće, pažljivo opran i prirodan med.
Listove čuvarkuće samleti u blenderu ili sitno iseckati. Na 21 list čuvarkuće dodaje se 150 grama meda. Pažljivo se pomeša, sipa u teglu i čuva u frižideru.
Svakog jutra na prazan stomak se uzima po jedna kafena kašičica ove smeše. Poželjno je da se pola sata posle toga ništa ne jede, čak i ne pije.
Narodna medicina ovo preporučuje posebno protiv sindroma policističnih jajnika
Čuvarkuća i aloja
Čuvarkuću često porede sa alojom i mnogi tvrde da je čuvarkuća naša aloja, mada je to poređenje pogrešno. Aloja je biljka poreklom iz Afrike iz porodice ljiljana, a ne kaktusa kako neki misle.
Postoji više vrsta aloje, ali korisne su dve – aloja arborensens i aloja vera. Za lečenje se upotrebljavaju samo biljke starije od dve godine.
„Lekovi od aloje se prave tako što se otkine list ili više listova, prebrišu se vlažnom krpom i ostave nekoliko dana na tamnom i hladnom mestu, idealno bi bilo u frižideru“, napominje Antonijević.
Zašto se ovo radi? Zato što list i biljka sa koje je otkinut pokušavaju svim snagama da se regenerišu i povrate u prvobitno stanje. Baš zahvaljujući tim biogenim stimulatorima koji se tada javljaju u većem obimu, čije prisustvo je dokazao ruski lekar Filatov, aloja se koristi i za lečenje kože, kao i za lečenje želuca i čira na dvanaestopalačnom crevu.
Preparat sa medom može da se spravlja i od aloje, mada ona nije prijatnog ukusa kao čuvarkuća, gorka je, ali može da se jede, jedino treba imati u vidu da ima blago laksativno dejstvo.
Mast i čaj od čuvarkuće
Čuvarkuća može da se koristi i u formi masti za negu i lečenje problema sa kožom. Travari veoma poštuju čuvarkuću kao lek protiv herpes što znači da ona ima i antivirusno dejstvo. U tu svrhu se posebno kombinuje sa matičnjakom, koji je biljka broj jedan kada je delovanje na virus herpesa u pitanju.

„Potrebno je piti čaj od čuvarkuće i matičnjaka i koristiti mast za mazanje, koja se pravi tako što se iscedi sok iz sveže čuvarkuće, jedna kafena šoljica, i to se pomeša sa šoljicom preprane masti. Ta mast preprana u devet voda se blago zagreje i dobro pomeša sa sokom čuvarkuće. Ona se koristi za mazanje“, objašnjava narodni travar.
Jako su delotvorne i obloge od zgnječenog lišća čuvarkuće koji ublažavaju bol i deluju na virus herpesa. A može da se koristi i za ispiranje usta protiv gnojnih upala i gnojnih angina.
„Čaj se priprema od pet listova čuvarkuće koji se preliju sa 300 mililitara hladne vode. Pusti se da provri. Kuva se pet minuta. Kada se prohladi koristi se za ispiranje“, objašnjava Momčilo Antonijević.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 21
Pošalji komentarcuvarkuca
Dali moze listic-dva od cuvarkuca da se jede svezo obran?
Deca
A zašto ne odgovorite , dali je mogu koristiti i deca i od kog uzrasta . Hvala !
Re: Deca
Mogu li deca koristiti cuvar kucu kao lek
Cuvar kuca
Da li se cuvar kuca sa medom moze koristiti kao lek protiv bronhitisa za decu od 10 godina
Luka čuvarkuća
Dali mogu sveže listiće jesti od čuvarkuća?
Cuvarkuca
Da li se cuvarkuca moze jesti sveza?
Dnevno uzimam u jutro 3 listića cuvarkuce
Dali je štetno uzimati u jutarnjim satima 3 listića cuvarkuce
Deca
Ja je koristim godinama za suljeve i tvrdu stolicu i nikad je nebih menjala za neke lekove ali me interesuje mogu li je koristiti i mala deca
Čuvarkuća
Da li moze da se koristi za tamne fleke od sunca
Pitanje
Dali je cuvar kuce lekovit i da se svako jutro nastinu pojede po njen jedan list (dobro opran)?