Читај ми!

Prva Novogodišnja odlikovanja novog britanskog kralja

Kao što tradicija nalaže, objavljena je Novogodišnja lista odlikovanih Britanaca, koju prvi put potpisuje novi kralj, Čarls Treći.

Na Novogodišnjoj listi našlo se čak hiljadu stotinu sedam Britanaca. Polovina su žene, a najveći procenat nagrađen je zbog dobrotvornog rada u različitim društvenim, etničkim i verskim zajednicama, kao i zbog zaštite čovekove okoline ili životinja.

Time kralj Čarls daje sopstveni pečat kriterijumu za odlikovanja.

„Kraljica“ postala vitez

Najprepoznatljivije ime na ovogodišnjoj listi odlikovanih Britanaca je gitarista grupe „Kvin“ Brajan Mej.

Manje je poznato da je Mej takođe doktor astrofizike, ali i da se već pola veka aktivno bori za zaštitu životinja.

Reagujući na nagradu, Mej je izjavio za Bi-Bi-Si da titulu sera doživljava „kao vrstu dozvole da nastavi sa radom, ali sa mnogo jačim vetrom u jedrima“.

Kralj Čarls Treći odlikovao ga je najvišim odličjem za „zasluge na polju muzike i dobročinstva“.

Tabloidi su na tu vest duhovito reagovali naslovom „Kralj proizveo kraljicu u viteza“.

Iz sveta zabave i umetnosti, niže odlikovanje člana Reda Britanske imperije pripalo je komičaru Frenku Skineru, koji i dalje smatra da „je reč o administrativnoj grešci“.

Nešto višim odlikovanjem istog reda može da se pohvali glumac Stiven Grejam, možda najviše zapamćen po ulozi Ala Kaponea u kultnoj seriji o eri prohibicije u SAD Bordvok imperija.

Kralj Čarls nastavlja da daje priznanja za zaštitu čovekove okoline i životinja i dodelom titule „dejm“ devedesetjednogodišnjoj glumici Virdžini MekKeni, osnivaču Fondacije „Rođen slobodan“, koja već decenijama radi na očuvanju prirodnih životinjskih staništa i zaštiti samih životinja.

Nagrađena promocija umetnika amatera i mini-suknje

Isto priznanje je odato i devedesetdvogodišnjoj dizajnerki Meri Kvant zbog popularizacije mini-suknje, kao jednog od simbola seksualne revolucije šezdesetih godina prošlog veka.

Vitez Reda Britanskog carstva postao je i umetnik Grejson Peri, dobitnik Tarnerove nagrade 2003. godine za svoje vaze, koje ukazuju na nasilje nad decom.

Najnovije odlikovanje posledica je njegovog rada na programu Umetnički klub Grejsona Perija, koji emituje britanski Kanal 4, i koji je doživeo ogromnu popularnost tokom pandemije. Umetnik je iskoristio ovu platformu da bi promovisao dela umetnika – amatera čija su dela sada izložena u više britanskih muzeja. Zanimljivo je da je na spisku nagrađenih uz ime Grejsona Perija i ime njegovog alter-ega Kler pošto je umetnik poznati „heteroseksualni krosdreser“.

Nagrada nekim, ali ne i svim Lavicama

Među nagrađenima su i „Lavice“ – deo britanske ženske fudbalske reprezentacije, koja je, osvajanjem srebrne medalje na Evropskom prvenstvu u ženskom fudbalu, postigla najveći međunarodni uspeh u tom sportu otkako je Engleska osvojila Mundijal daleke 1966. godine.

Zato su se na listi odlikovanih našle kapitenka Lija Vilijamson i njene saigračice Lusi Bronz i Bet Mid. Međutim, u sportskim krugovima veoma je glasno mišljenje da je trebalo odlikovati ili celu reprezentaciju ili nikoga. Argument je da nije važno koliko minuta neko igra, već je važan timski nastup i duh.

Odlikovana borba protiv antisemitizma

Kad smo već kod kontroverze, odlikovana je voditeljka britanskog kviza Kauntdaun, ekvivalenta naše Slagalice, Rejčel Rajli.

No, razlog nije promocija obrazovanja, već skretanje pažnje na žrtve Holokausta i antisemitizam u redovima Laburističke stranke u vreme dok je njen lider bio Džeremi Korbin.

Rajlijeva je dobila dve sudske parnice protiv članova Laburističke stranke, koji su je tužili za klevetu, a u međuvremenu u toj političkoj stranci došlo je do kadrovskih i političkih promena kako bi se suzbio antisemitizam.

Titulom viteza može da se pohvali i vrhovni rabin za Veliku Britaniju Efrem Mirvis.

Najstariji i najmlađi

Odlikovana je devedesetšestogodišnja Norin Riol, poslednja još živa članica „Čerčilove tajne armije“, britanskog odeljenja za špijunažu i sabotažu, koje je operisalo u okupiranoj Francuskoj u Drugom svetskom ratu.

Međutim, titulu najstarije odlikovane osobe ove godine nosi stogodišnjak Piter Oford Dejvis, koji je nagrađen zbog dobrovoljnog čitanja priča deci u lokalnoj osnovnoj školi.

Najmlađi na listi nagrađenih je osamnaestogodišnji Dara Mekanalti zbog rada sa osobama sa karakteristikama iz autističnog spektra.

U najkraćem, prva lista odlikovanja, koju je potpisao britanski kralj Čarls Treći, slavi one, koji pomažu drugima, poštuju različitost i nastoje da zaštite prirodu.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом