петак, 14.10.2022, 11:00 -> 11:03
Извор: РТС
Аутор: Тина Биланков
Holanđani u Švedskoj – dve roze kraljice i kralj koji je dovezao avion
Holandski kralj Vilem-Aleksander sa suprugom Maksimom boravio je u trodnevnoj poseti Švedskoj, a avionom kojim su došli pilotirao je lično. Bila je to još jedna prilika da se tokom svečanog banketa pokažu raskošne balske haljine i dragulji iz kraljevskih trezora, a obe kraljice-supruge odlučile su da ovoga puta budu - roze.
Državna poseta holandskog kraljevskog para Švedskoj, Stokholmu i Geteborgu, protekla je u vrlo srdačnoj atmosferi jer dve kraljevske kuće održavaju vrlo bliske i prijateljske odnose, koji datiraju još od 17. veka. Holandski kralj Vilem-Aleksander je i kršteni kum 10-godišnjoj Estel (ćerki prestolonaslednice Viktorije), koja će jednog dana na švedskom prestolu naslediti dedu, kralja Karla Gustava, i mamu. Zato se upravo Estel najviše radovala poseti svojih kumova.
Kumstvo ima dugu tradiciju u njihovim porodicama. Kralj Karl Gustav je kumče pokojne holandske kraljice Julijane, a prestolonaslednica Viktorija kraljice (sada princeze) Beatriks, majke Vilema-Aleksandera. I Viktorija je takođe krštena kuma njegove najstarije ćerke, holandske prestolonaslednice Amalije.
Mediji navode da je avionom kojim su stigli pilotirao lično kralj, koji ima pilotsku dozvolu i godinama je, dok je bio prestolonaslednik, tajno radio kao kopilot u nacionalnoj aviokompaniji KLM, što se saznalo tek nakon krunisanja.
Kraljica Maksima je, po običaju, blistala u svojim reprezentativnim odevnim kombinacijama, a za posetu Švedskoj odabrala je kreacije modnih kuća Natan, Valentino, Jan Taminio, Džimi Ču ...
Za svečani banket sve dame su bile posebno raskošne. Obe kraljice odabrala su haljine u roze boji - švedska kraljica Silvija intenzivnu pink nijansu klasičnog kroja, dok je Maksima nosila bledoroze asimetričnu haljinu otvorenog ramena sa ogrtačem i bogatim sitnim cvetnim vezom, u kojoj je delovala kao da je izašla iz bajke.
Uz tako glamuroznu haljinu odabrala je jednu od najsjajnijih dijadema iz holandskog trezora - dijamantsku Stjuart tijaru, sa jednim od najimpresivnijih dijamanata iz kraljevskih kolekcija, koji ima 40 karata i nekada je pripadao engleskoj kraljici Meri Drugoj iz kuće Stjuart.
Ni dame iz švedske kraljevske porodice nisu mnogo zaostale elegancijom i reprezentativnošću u haljinama koje su premijerno obukle.
Princeza Viktorija je svoju prelepu kraljevsko ljubičastu balsku haljinu sa jednim otvorenim ramenom ukombinovala sa napoleonskom ametist tijarom i minđušama.
Princeza Sofija, supruga Viktorijinog mlađeg brata Karla Filipa, uparila je svoju smaragdno-dijamantnu dijademu sa otmenom tamnozelenom haljinom golih ramena.
Коментари