Читај ми!

Pet stvari koje treba da znate o smrti Džima Morisona i jedna koju ne zna niko

Džim Morison je pre tačno pola veka pronađen mrtav u kadi iznajmljenog stana u Parizu. Pošto na telu nije bilo vidljivih povreda, francuski zakon nije zahtevao autopsiju, pa je na jedan od najuzbudljivijih rokenrol života umesto tačke stavljen zarez iza kojeg su razni dopisivali različite verzije Morisonove smrti i događaja koji su joj prethodili.

Zvanična verzija

Američki pevač, tekstopisac i pesnik, osnivač i predvodnik grupe Dorsi, rokenrol ikona Džim Morison (Džejms Daglas Morison) umro je 3. jula 1971. godine. U kadi u iznajmljenom stanu u Parizu pronašla ga je dugogodišnja devojka Pamela Karson. Pozvala je pomoć, ali je već bilo kasno.

Kako je kasnije pričala, ona i Džim su tog dana bili u bioskopu i na večeri, posle koje su u stanu slušali ploče pre odlaska u krevet. Morison se navodno probudio u toku noći, nije se dobro osećao, pa je otišao da se oporavi toplom kupkom u kadi, iz koje nikada nije izašao.

Kao zvaničan uzrok Morisonove smrti naveden je srčani zastoj za koji se pretpostavlja da je izazvan predoziranjem heroinom. Ipak, kako na telu nije bilo vidljivih povreda ili tragova borbe, francuski zakon nije predviđao izvršenje autopsije, pa zapravo nikada precizno nisu utvrđene okolnosti pod kojima je Kralj guštera otišao. 

Teorije zavere

Morisonovo telo su pre sahrane videli samo Pamela i njihov prijatelj Alan Roni. Kada je menadžer Dorsa Bil Sidons tri dana kasnije doputovao iz Sjedinjenih Država u Pariz, mogao je da vidi samo već zapečaćeni kovčeg i umrlicu.

Uz izostanak autopsije, ovakve okolnosti su doprinele nastanku mnogobrojnih teorija zavere i misterioznih interpretacija Džimove smrti i događaja koji su joj prethodili - od toga da ga je u nepažnji ili namerno ubila devojka, preko priča o državnim tajnim službama rešenim da se obračunaju sa buntovnicima i neposlušnim herojima novih supkultura, pa sve do teorije da je Morison lažirao svoju smrt da bi se otarasio slave koju nije mogao da podnese.

Jednu od najprepričavanijih verzija Morisonove smrti, u svojoj knjizi Kraj: Džim Morison obelodanio je Sem Bernet, u to vreme dvadesetogodišnji menadžer kluba „Rock'n'Roll Circus", koji je Morison redovno posećivao, a kasnije novinar, voditelj, rok biograf i jedan od čelnih ljudi pariskog Diznilenda.

Bernet tvrdi da se Morison predozirao i preminuo u toaletu njegovog kluba. Opisao je čak i šok koji je doživeo kada je pronašao Morisonovo telo. Veruje da su ga do stana odnela dva dilera, koja nisu želela da ih bilo ko dovede u vezu sa Džimovom smrću.

Kata ton daimona eavtou

Džim Morison je sahranjen 7. jula u Uglu pesnika, na poznatom groblju Per Lašez u istočnom Parizu, na kojem počivaju i Edit Pjaf, Oskar Vajld, Onore de Balzak, Marsel Prust...

Mesto na kojem je Džim sahranjen neko vreme nije bilo ni obeleženo, dok francuski zvaničnici nisu postavili ploču koja je je vrlo brzo ukradena.

Na desetu godišnjicu Morisonove smrti, hrvatski vajar Mladen Mikulin je samoinicijativno napravio novi nadgrobni spomenik sa imenom i mermernu bistu, koja je uz odobrenje kustosa postavljena na grob. Godinama je uništavana, da bi 1988. i ono što je ostalo od nje bilo ukradeno.

Brojni posetioci su na Morisonov grob ostavljali razne predmete, a grafitima su oskrnavljeni čak i spomenici u okolini Džimovog, zbog čega su se bunile porodice preminulih.

Očekivalo se će Morisonovi ostaci biti premešteni kada istekne tridesetogodišnji zakup grobnice, ali to se ipak nije desilo.

Džimova porodica je 1993. godine posetila groblje i tada su svi grafiti uklonjeni. Po želji Džimovog oca Džordža na spomenik je uklesan natpis na grčkom jeziku „Κατά τον δαίμονα εαυτού" (Kata ton daimona eavtou), koji je takođe postao predmet različitih interpretacija, naročito jer reč "daimona" ostavlja mogućnost da se prevede kao demon, ali ono što je porodica želela jeste - veran svom duhu.

Morisonov grob je i danas, uz Ajfelov toranj, Notr Dam i Luvr, jedna od najposećenijih turističkih znamenitosti u Parizu.

Klub 27

Džim Morison je u trenutku smrti imao 27 godina i 207 dana, što ga svrstava u takozvani Klub 27 - grupu čuvenih bluz i rok muzičara koji su preminuli u 27. godini.

Morison je umro tačno dve godine nakon Brajana Džounsa, jednog od osnivača Rolingstonsa i samo nekoliko meseci posle Džimija Hendriksa i Dženis Džoplin, koji su premnuli 1970. godine, u razmaku od svega dvadesetak dana.

Nešto kasnije, takođe u 27. godini, umrli su frontmen grupe Nirvana Kurt Kobejn - 5. aprila 1994. godine i engleska kantautorka Ejmi Vajnhaus - 23. jula 2011. godine, nešto više od mesec dana nakon poslednjeg koncerta koji je održala u Beogradu.

Mračne godine pred smrt

Džim Morison se marta 1971. godine sa Pamelom Karson preselio u Pariz, gde su iznajmili stan. Nameravao je da napravi pauzu od koncerata i da se posveti pisanju u zemlji pesnika simbolizma kojima je bio opčinjen - Šarla Bodlera i Artura Remboa. Nadajući se da će vratiti život na pravi kolosek, smršao je, promenio imidž i obrijao bradu.

Iza Džima je bio mračan period života, sve više je pio, a sve manje i sve teže pisao i pevao.

Negativan uticaj na njega i ceo bend imao je incident na koncertu u Majamiju 1. marta 1969. godine, kada pijani Morison na bini izgovarao skaradnosti i pokušao, a neki kažu i uspeo, da skine pantalone i pokaže publici genitalije. Tri dana kasnije izdat je nalog za hapšenje. Taj događaj je Dorsima doneo mnogo negativnog publiciteta, pa su otkazani brojni već zakazani koncerti.

Džim je naredne godine optužen i naknadno osuđen zbog nepristojnog ponašanja i navodne javne golotinje. U vunenoj jakni sa indijanskim ukrasima prisustvovao je izricanju presude u Majamiju. Osuđen je na šest meseci zatvora, koje je izbegao uz kauciju od 50.000 dolara.

"Potrošio sam mnogo vremena i energije sa suđenjem u Majamiju. Otprilike godinu i po dana. Ipak, pretpostavljam da je to bilo dragoceno iskustvo jer sam pre suđenja o američkom pravosudnom sistemu imao vrlo naivan stav školskog deteta", govorio je Džim.

Umoran od svega, Morison je 11. marta 1971. bio na putu za Pariz, dok je album L.A. Woman - ispostaviće se poslednji koji je snimio, još uvek miksan u studiju. Na neko vreme je u Francuskoj pronašao mir, ali, nažalost, vrlo brzo i noćni život i teške droge.

"Mrzeo sam njegovu autodestrukciju. Bio je kamikaza", prisećao se Džima bubnjar Dorsa Džon Densmor.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње