уторак, 10.11.2020, 12:03 -> 17:39
Извор: РТС
Аутор: Вељко Медић
Srce zločina – mračna prošlost i nerešena ubistva koja i dalje potresaju Srbiju
Devedesete godine prošlog veka, a zatim i početak novog milenijuma pamtićemo po sankcijama, ratovima, razaranjima, švercu i kriminalu svake vrste. Po padu Miloševića sa vlasti. Pamtićemo ih i po razrešenim i nerazrešenim ubistvima…
Tokom poslednjih decenija, vlast u zemlji su osvajale različite političke partije, a deset velikih slučajeva ubistava i dalje je nerešeno.
Približili smo se kraju ove sezone serijala Srca zločina, a slučajevi Dade Vujasinović, Radovana Stojičića Badže, Zorana Todorovića Kundaka, Žike Petrovića, Pavla Bulatovića, Nebojše Simeunovića, Milana Pantića i Boška Buhe, čini se, nisu ni blizu kraja.
Prethodnih nedelja smo se podsetili tih slučajeva, ali i stanja u politici, ekonomiji, novinarstvu, kriminalu tog vremena.
Za kraj smo ostavili dva zločina koja su se dogodila 2004. godine. U večerašnjoj epizodi podsetićemo se ubistva generalnog sekretara Fudbalskog saveza Srbije i Crne Gore Branka Bulatovića.
Ubijen je ispred ulaza u Fudbalski savez, u centru Beograda, usred dana, krajem marta 2004. godine. Bulatović je imao je veliki broj prijatelja i jednog neprijatelja dovoljno moćnog da ga ubije i da za to i dalje ne odgovara.
Tih godina se u javnosti spekuliše o brojnim neregularnostima u vezi sa transferima fudbalera i nameštanjem utakmica. Govorilo se o velikom novcu u domaćem fudbalu.
Policija je objavila i foto-robot ubice. Sve to nije bilo dovoljno da saznamo ko je i zbog čega ubio Branka Bulatovića.
Šest meseci posle ubistva Branka Bulatovića dogodio se zločin kojim ćemo završiti ovu sezonu.
Petog oktobra 2004. godine u medijima se govorilo o godišnjici velikog protesta četiri godine pre toga, o njegovim dobrim i lošim stranama.
Tog dana Vojska Srbije i Crne Gore je saopštila da su vojnici Dražen Milovanović i Dragan Jakovljević poginuli u vreme obavljanja stražarske službe na Topčideru.
Ni 16 godina kasnije se ne zna kako su poginuli. Vojni istražni organi tvrde da je jedan od vojnika ubio drugog i zatim izvršio samoubistvo. Nezavisna komisija, koju je formirala država, tvrdi da je gardiste ubio neko treći.
Šta se dešavalo pre ovog zločina? Da li su gardisti videli nekoga ili nešto što nisu smeli? Šta se nalazilo u objektu koji su čuvali?
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар