Crnobrnja za RTS: Televizija ne može da nestane, u braku sa internetom je iz interesa

Profesor na Fakultetu za medije i komunikaciju Stanko Crnobrnja rekao je za RTS da je televizija opravdala očekivanja, imala je padove i posrnuća zbog ratova i kriza, ali se u svim trenucima spasavala zahvaljujući profesionalcima. U najkritičnijim situacijama za ovu planetu televizija je bila tu u direktnom prenosu, istakao je Crnobrnja.

Na današnji dan 1958. počelo je emitovanje programa iz studija na Sajmu. 

Stanko Crnobrnja, koji je postao najmlađi TV režiser u tadašnjoj Jugoslaviji sa nepunom 21 godinom, priseća se dana kada je počeo da radi na televiziji.

"Hteo sam da radim sve, televizija je bio je potpuno nov medij koji je pružao ogormne mogućnosti. Započeo sam za vreme crno-bele televizije, tek je prelazila na boju i tek je uvođen drugi program. Za pola veka desila se ogormna revolucija u televiziji jer je najuticajniji i najsnažniji medij 20. veka - koji je prešao u 21. vek sa globalnim uticajem koji raste suštinski, iako postoje mnogi koji predviđaju pad TV zbog interneta", rekao je Crnobrnja.

Prema njegovim rečima, to je uticajan i moćan medij koji pokriva svaki kutak planete, a tada je to bilo vreme entuzijazma.

Kaže da je Televizija Beograd, RTS je njen naslednik, bila konstituisana kao autorska televizija, čak je Dnevnik bio autirska emisija u pravom smislu te reči.

"U Televiziji Beograd, kada sam započinjao, imao sam privlegiju da upoznam desetine i desetine vrhunskih stručnjaka koji su radili na konceptu autorske televizije i svi žanrovi su bili temljeno i profesionalno razvijni", rekao je Crnobrnja.

Prema njegovim rečima, televizija je tada odgovarala svom osnovom cilju da edukuje, informiše i zabavi i mnogo više od toga.

Šta se promenilo od početaka

"Nismo mogli da zamislimo da će to munjevitom brzinom da se razvija, kada je naišla digitalizacija - televizija je prosto eksplodirala u ogroman buket kanala. Razlika suštinska u televizijskom postojanju i svrsi ne postoji, samo je veći izbor onoga šta publika može da dobije", ukazao je Crnobrnja.

Ističe da se televizija radi na manje-više isti način kao na početku - to je direktna komunikacija audio-vizuelnim jezikom i donošenje programa korisniku na noge.

Smatra da je televizija, uopšte svetska televizija, opravdala očekivanja, imala je padove i posrnuća zbog ratova i kriza, ali se u svim tim trenucima spasavala zahvaljujući profesionalcimna.

Oni su do fanatizmna posvećeni poslu, kaže on.

Kao u zdravstvu i specifičnim delatnostima - televizija je takava delatnost da kada dobijete pelcer, virus teško da možete drugačije da funkcionišete nego kao pravi profesionalci, objasnio je Crnobrnja.

"Televizija je privlačna delatnost za svakoga ko se njome bavi, brza je i vi ste u vrmenskoj mašini, ljudi se menjaju, ona je opravdala očekivanja civilizacije čovečanstva jer je u najkritičnijim situacijama za ovu planetu - bila tu", istakao je Crnobrnja.

Bila je tu u direktnom prenosu, navodi Crnobrnja i dodaje da je suštinska karakteristika televizije koja je razdvaja od ostalih medija - direktan prenos i montaža, dve stvari koje definišu televiziju kao poptuno poseban medij.

Televizija i internet 

Mediji se smenjuju tokom vremena i svrstavaju u neku vrstu hijarahije po njihovoj uticajnosti. Tako je, kako kaže Crnobrnja, televiziji pripala cela druga polovina 20. veka i ponavlja da niko nema direktan prenos.

"Sada u 21. veku se odvija brak iz interesa između televizije i interneta. On je dosta poremetio razne industrije medija, komunikacione industrije, zabave, najviše je stradala industrija muzike, ali televizija ne", izričit je Crnobrnja.

Prema njegovim rečima, televizija je faktički nešto bez čega ponuda programska i internetska ne može da opstane, jer je televizija temelj tog jezika koji komunicira sa publikom, da li je dečiji, serijski program, kuvanje.

Televizija je u osnovi jezika kojim internet barata. Ona ne može da nestane, ona se integriše, ukazuje Crnobrnja.

"Televizija dobija interaktivnost putem interneta, trenutnu komunukaciju gledalaca sa programom, to je moguće sada. Internet dobija ono što je najvažnije za sve industrije - sadržaj. Sadržaj je nešto što može da zadovolji publiku koja na stotinu kanala traži taj sadržaj", istakao je Crnobrnja.

Ukazuje da se televizija morfuje u razne druge kanale i oblike da bi ostala u dominantnom medijskom položaju. Televizija i internet su ravnopravni na prvom mestu, kaže on.

"Onda ide radio, štampa - telvizija dobija mnogo, a internet još više, jer zamislite kanale bez sadržaja", zaključio je Stanko Crnobrnja.

четвртак, 03. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом