Читај ми!

Kako se vraća sjaj biseru našeg istoka - Rajačkim pimnicama

Rajačke pimnice predstavljaju biser istočne Srbije i naš su kandidat za listu svetske kulturne baštine Uneska. Nastale su tokom 19. i početkom 20. veka. Revitalizacija Pimnica i povratak mladih teče, između ostalih i uz podršku GIZ-a.

Kada je i zavladala tzv. filoksera, vinogradi širom Evrope bili su opustošeni, ali je Negotinska krajina zbog svojih klimatskih i geografskih uslova ostala sačuvana. Stanovnici Rajca iskoristili su ovu priliku i unapredili vinogradarstvo i proizvodnju vina.

Međutim, sedamdesetih godina, mnogi stanovnici napuštaju Rajac, te danas ima oko 50 gazdinstava u poređenju sa 350, koliko su nekada imale. Pre dve godine osnovano je Udruženje „Mladi sa Rajačkih pimnica“ sa ciljem da svome selu vrate stari sjaj.

„Ciljevi su nam da se što više mladih vrati u ovaj kraj i da se ta tradicija vinogradarstva nastavi i bavljenja proizvodnjom vina kao neki od nas“, kaže Jelena Cvetković iz „Udruženja mladih sa Rajačkih pimnica“.

Mladi žele da se vrate, ali se suočavaju sa problemima kao što su nedostatak vode i kanalizacije, loša struja i putevi. Nemačka saradnja u Srbiji (GIZ) i EU u prepoznali su potencijal negotinskih pimnica.

„Projekat koji je finansiran od strane EU i vlade Nemačke ima obim od 24 milona evra u nekoj svojoj celini. On se sadrži od velikog broja aktivnosti: infrastrukturni radovi, bespovratna sredstva, promocija, veliki broj edukativnih aktivnosti. Ovaj region Rajačke, Rogljevačke i Smedovačke pimnice su glavni deo projekta“, ističe menadžer projekta „EU za tebe“, Tomislav Knežević.

Proizvodnja vina u poslednih nekoliko godina kod nas je u usponu. Imamo odlična vina ali da od toga treba da napravimo dobar posao, kažu u Privrednoj komori Srbije.

„Vino je danas postalo na neki način proizvod koji ne samo da se on prodaje, već prodaje jednu vinsku kulturu, prodaje turističku ponudu i pokazuje koje su zemlje i kulture zrele“, navodi Mihailo Vesović iz Privredne komore Srbije.

Da bi bili prepoznatljivi i jedinstveni u vinskom svetu moramo se raditi na prepoznatljivosti. To znači, vratiti se našim domaćim sortama, poput zaboravljene negotinske crvene bagrine.

„Kada se krenulo intresovanje za te stare domaće sorte, između ostalog i bagrinu, vinogradari nisu mogli da nađu odakle bi umnožavali. Ovo je zasad od koga je sve počelo“, kaže Dejan Stefanović iz PSSS Negotin.

Projekat „Eu za tebe“ podrazumeva ne samo očuvanje Rajačkih pimnica kao kulturnog nasleđa već je usmeren i na razvoj turizma, jer je to jedan od načina da selo i njegovi domaćini budu održivi. Završetak projekta predviđen je do kraja 2024. godine.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом