Читај ми!

Vreme je za reke - nautički turizam u Srbiji

Uplovljavanje dva velika kruzera u Pristanište u Beogradu označilo je početak ovogodišnje nautičke sezone. Glavni grad spremno je dočekao skoro 300 gostiju, predstavio svoje kulturne i istorijske znamenitosti, domaću hranu, duh našeg naroda.

Nautički turizam je vid turizma koji se odvija na vodi ili uz vodu. Dve međunarodne reke, Sava i Dunav protiču kroz nekoliko evropskih zemalja i spajaju se na mestu gde je i nastao Beograd.

„Posle dve godine pandemije, očekujemo da ova sezona bude uspešna. Samo u Beogradu, ove godine očekujemo preko 700 pristajanja, dok su procene da će obim putničkog saobraćaja biti isti kao pre pandemije. Novina ove godine je i to da će putnici koji dolaze kruzerima u glavni grad, osim na postojeće međunarodno pristanište, moći da uplove i u Zemun. To pristanište počeće da radi ovog proleća i na taj način će se Beograd približiti evropskim prestonicama, po broju poseta sa reka", rekla je   za jutranji program Radio Beograda 1 Ksenija Hajduković iz Agencije za upravljanje lukama. 

Istakla je da se ove sezone planira otvaranje još dva međunarodna pristaništa, u Kostolcu i Sremskoj Mitrovici. Na taj način stranim turistima približiće se i bogata rimska zaostavština na ovim prostorima.

Beograd kao grad na dve reke ima veliki potencijal za razvoj nautičkog turizma, kako na vodi, tako i na obalama. Dužina obala reka na teritoriji Beograda je preko 200 kilometara, osim toga tu je i 5 šetališta pored reka, biciklističke staze, kao i sportski klubovi za vodene sportove. U Beograd pristaju brodovi koji započinju svoja krstarenja u brojnim evropskim gradovima i metropolama.

„Kruzeri koji dolaze kod nas krenuli su iz Amsterdama, Regensburga i Beča. Što se tiče geografske strukture putnika koji krstare, oni dolaze iz Evrope, ali iz SAD, Kanade, Meksika, Kine, Japana. To su uglavnom ljudi stariji od 65 godina koji imaju vremena da skoro mesec dana provedu obilazeći različita mesta sa vode", rekla je Ksenija Hajduković iz Agencije za upravljanje lukama.

Napomenula je da je 2019.godina bila, za sada, najbolja godina, kada je reč o brojkama. Prema podacima Agencije za upravljanje lukama u toj nautičkoj sezoni zabeležena su 1.542 pristajanja i 208 hiljada turista koji su na taj način posetili našu zemlju.

Kada je reč o pristajanjima u kovid periodu, prošle godine zabeleženo je 509 pristajanja i 45 hiljada gostiju.

„U Srbiji je trenutno šest međunarodnih putničkih pristaništa za uplovljavanje kruzera i to u Beogradu, Novom Sadu, Donjem Milanovcu, Golupcu, Kladovu i Smederevu. Pre pandemije broj poseta u svakom od njih bio je svake godine sve veći, što je bio signal da Srbija i te kako ima šta da ponudi stranim turistima. Međunarodno putničko pristanište u Golupcu otvoreno je 2018. godine, kada su uplovila 44 kruzera. Godinu dana kasnije, broj pristajanja i putnika u Golupcu se duplirao", navode u Agenciji za upravljanje lukama.

Nautički turizam u Srbiji još se razvija, stalno se otvaraju nove destinacije i to u okviru projekta „Probudi Dunav". Krstarenja rekama sve su popularnija poslednjih godina. Specifičnost rečnog krstarenja kruzerima ogleda se u kombinovanju plovidbe i boravka na pristaništima u više, unapred određenih, destinacija.

Potencijal proizvoda se zasniva na činjenici da stalno raste broj turista na rečnim krstarenjima, kao i da je Dunav najpopularnija reka za ovaj oblik turizma.

уторак, 15. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом