Kraljevska Kuršumlijska Banja u kojoj su uživali i stari Rimljani, vraća stari sjaj

Kuršumlijski kraj krije mnogobrojne tajne prirode, a jedna od njih je fenomen da se u skoro jednakokrakom trouglu, nalaze tri banje – Prolom, Lukovska i Kuršumlijska. I ovoga leta Prolom i Lukovska su prepune gostiju, dok se Kuršumlijska, nakon privatizacije, preuređuje i sprema za nove goste, koje bi trebalo da dočeka naredne sezone.

U Kuršumlijskoj banji užurbano se radi od januara, kada je banja zvanično i pripala kompaniji „Planinka“, u čijem su vlasništvu Prolom i Lukovska banja.

Radilo se najpre na raščišćavanju terena, a zatim je usledila adaptacija i obnova hotela „Žubor“, koji je nekada bio jedan od najluksuznijih u Jugoslaviji.

„Radimo trenutno na pokrivanju i čeličnoj konstrukciji, pokrivanju medicinskog bloka. Rade ovde i vodoinstalateri, električari, gipsari. Radi se punom parom“, kaže Miloš Čolović, izvođač radova.

Na hotelu „Žubor“ dograđuju se terase i još dva sprata. Medicinski blok, koji se prostire na 5.000 kvadrata, biće najsavremenije opremljen, a sanira se i olimpijski bazen.

„Povećavamo kapacitete. Objekat je imao 240 kreveta, sada će imati 300. Dodajemo velnes sadržaje, luksuzne apartmane. Planiramo uređene vodene površine. Gost kada dođe ovde da mu se upotpuni dan“, naglašava arhitekta Miloš Veljović.

Kuršumlijsku Banju nazivaju još i kraljevskom jer je ukazom kralja Aleksandra, 1929. godine to i postala. Ovde je boravio i kralj Petar, a omiljeno mesto mu je bio restoran „Prepolac“, koji je zadržao autentičnost, kao i mnogo toga iz davnih vremena.

„Ono što mi činimo, činimo da sačuvamo i restoran 'Prepolac' koji se smatra jednim od boljih restorana toga vremena. Kraljevsko kupatilo, prostorije 'Vile Milica', koja je iz tog vremena, tako da ostaje duh stare Kuršumlijske Banje na prostoru na kom je bila, a mi se borimo da osavremenimo hotel 'Žubor'“, navodi Radovan Raičević, generalni direktor AD „Planinka“ iz Kuršumlije.

Kuršumlijska Banja bogata je termomineralnim izvorima, a u njenim čarima uživali su i stari Rimljani. Ova, nekada veoma popularna banja, koja je godinama propadala, nakon kompletne obnove, prve goste bi trebalo da primi maja naredne godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом