Читај ми!

Saharski pesak opet kruži Evropom

Količina saharskog peska u kiši nikada nije bila tolika kao prošle nedelje, iako crvene kiše nisu retkost, kažu stručnjaci. U Institutu za fiziku se uz pomoć specijalne mašine meri veličina raznih čestica u atmosferi.

I danas je u Beogradu padala kiša. Uprkos nekim najavama, čestica peska bilo je neuporedivo manje nego sredinom meseca, bar ne u prepodnevnim satima. To su zvanično potvrdili u Institutu za fiziku gde uz pomoć specijalne mašine koja se zove „lidar“, mere veličinu raznih čestica u atmosferi.

„Crvena kiša je prisutna relativno često. I to bude negde do jeseni. Postoje modeli koji prognoziraju dolazak saharskog peska u Evropu, tako da mi pratimo te modele i ono što se kod nas radi jeste da kada očekujemo epizodu saharskog peska radimo merenja ovim uređajem“, objašnjava Maja Kuzmanovski, naučna saradnica.

U Institutu tvrde da je prethodne nedelje količina peska bila izvan svakog standarda i da do sada nije zabeleženo toliko peska u kiši. Skupa uzorkovanja putem aviona kod nas se ne rade, tako da se koristi „lidar“ za daljinsku detekciju.

„On koristi lasersko zračenje koje se emituje u atmosferu vertikalno naviše i onda se detektuje intenzitet zračenja koje se raseje od molekula gasova u atmosferi i od čestica atmosferskih aerosola. Signal koji dobijamo govori nam o tome na kojim visinama su prisutne čestice, jer odatle dobijamo veći intenzitet rasejanog zračenja. Kasnije se to analizira da se dobiju informacije o optičkim svojstvima čestica u atmosferi“, navodi Kuzmanovski.

Mašina je povezana sa evropskom mrežom Earlinet. Merenja se rade nekoliko puta nedeljno u skladu sa dojavama iz drugih mernih stanica u Evropi koje prijavljuju prisustvo transportovanih čestica u vazduhu. Često takve čestice, tvrde stručnjaci, mogu stići i iz daleko udaljenijih tačaka na svetu.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом