Читај ми!

Hoće li "opstati" Veliki koralni greben u Australiji

Budućnost Velikog koralnog grebena ozbiljno je ugrožena. Najnovija istraživanja objavljena u časopisu „Current Biology“, ističu da je samo oko dva odsto grebena sačuvano od izbeljivanja.

Novo istraživanje pojavilo se nekoliko meseci posle lobiranja australijske vlade da se koralni greben uvrsti na listu svetske baštine, kao područje koje je „u opasnosti".

Nade da bi koralni greben mogao da izbegne globalno zagrevanje i oporavi se, dovedene su u pitanje objavljenim istraživanjem.

Profesor Teri Hjuz sa Univerziteta "Džejms Kuk" i njegove kolege proučavali su lokacije na kojima se dešava izbeljivanje i otkrili da je samo 1,7 odsto pojedinačnih grebena izbeglo beljenje.

Skoro sva mesta koja su izbegla oštećenje nalazila su se u oblasti poznatoj kao „Swain" grebeni u južnom delu morskog parka, koji je na listi svetske baštine.

Neki stručnjaci koji se bave proučavanjem grebena nadaju se da će hladnija područja služiti kao utočište od izbeljivanja, omogućavajući koralima da prežive i prirodno raspršuju svoje larve na oštećene grebene.

„Svet je sada prepun nekadašnjih potencijalnih utočišta koralnih grebena koji su od tada izbeljeni. Grebeni će se boriti da prežive, čak i ako države budu uspešne u ispunjenju obećanja na pregovorima o klimi održanom u Glazgovu", rekao je vodeći stručnjak za grebene Teri Hjuz.

Tropski grebeni su jedan od svetskih ekosistema koji su najpodložniji klimatskim promenama, sa široko rasprostranjenim uticajima koji se već vide sa globalnim zagrevanjem za 1,1 stepen Celzijusa.

Kada korali predugo ostanu u toploj vodi, odvajaju se od algi koje im daju većinu hrane i boje. U ekstremnim slučajevima ovo izbeljivanje može ubiti koral. Izbeljivanje korala izazivaju temperaturni skokovi morske vode.

Veliki koralni greben koji je dugačak 2.300 kilometara, do sada je pretrpeo tri velika izbeljivanja 2016, 2017. i 2020. godine.

Za greben su takođe štetni i cikloni, kao i morska zvezda koju nazivaju „trnova kruna", koja se hrani koralima.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом