Читај ми!

Ljubav prema najtrofejnijoj rasi golubova, srpskom visokoletaču, nasleđuje se generacijama

Golubarstvo u Srbiji polako nestaje. Sve je manje mladih koji imaju volje, vremena ili sredstava da gaje golubove i da ih treniraju za takmičenja. Izumiranje te discipline bi predstavljalo nenadoknadivu štetu, kažu golubari, jer imamo autohtonu vrstu goluba koji u visokom letu pravi najbolje rezultate na svetu.

Srpski visokoletač – najtrofejnija je i najpoznatija rasa golubova u Srbiji. Poreklo vodi od ilirskog goluba, nastalog od stare divlje rase, koja je vremenom pripitomljena. Danas postoji oko 30.000 uzgajivača, a ljubav prema ovim pticama, uglavnom se, generacijama, prenosila u porodici.

„Radi se o golubu koji ima prepoznatljiv izgled. Ima tu kapu, to je ćubasti golub koji najviše liči na tog starog divljeg goluba i ima karakterističan način leta. On mora da leti u jatu, visoko i isto tako i da silazi. Na osnovu tih karakteristika njegovog leta formirao se i pravilnik na osnovu koga se mi i takmičimo“, objašnjava uzgajivač golubova Andrija Antić.

Tokom sezone, od maja do oktobra, treninzi visokoletača traju od pet do 14 sati dnevno. Iako lete izuzetno visoko, ove ptice ne idu daleko. Obično lete na visini između 900 i 1.500 metara, a kada je vreme povoljno, i do dve i po hiljade metara.

„Naš zakon ne poznaje, nažalost, kao što je to u Švajcarskoj i nekim drugim zemljama, gde ljudi koji žele u gradskim sredinama da drže golubove dobijaju od mesnih zajednica određeni prostor, gde pod određenim uslovima mogu staviti svoje golubarnike. To u Srbiji, nažalost nije regulisano. Morate se osloniti da držite golubove samo u svom dvorištu. To košta“, napominje Nikola Jovović iz Golubarskog saveza Srbije.

Ko želi da se takmiči mora imati barem pedesetak golubova za čiju hranu mesečno izdvaja oko 4.000 dinara. Dodatni trošak su vakcine, razni preparati i kotizacije za učestvovanje na takmičenjima.

„Takmičenje počinje od udruženja. Takmičari, koji se takmiče u udruženjima, moraju da naprave kvalifikacioni rezultat da bi se takmičili u višim savezima, a viši savezi su Prvenstvo opštine, regiona, Srbije i Srbije plus“, navodi Mileta Stanojlović, predsednik takmičarske komisije.

Ulaganja se isplate samo najuspešnijim takmičarima koji prodaju šampione. Takvo jato može da vredi i oko 5.000 evra. Iako uzgajivači često poklanjaju ptice, retki su oni koji žele da nastave tradiciju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом