Читај ми!

I vi možete da utičete na opstanak pčela - evo koje biljke treba da gajite

U celom svetu jača svest o važnosti očuvanja prirode. Kako bi pomogli opstanak pčela, udruženje „Ekonaut“ u saradnji sa Ambasadom Švedske i brojnim udruženjima pčelara, pokrenulo je Inicijativu za stvaranje medonosnih bašta. Cilj projekta je da se u gradu sadi i neguje što više biljaka koje privlače pčele i druge oprašivače.

U samom centru grada, na samo stotinu kvadratnih metara sada raste preko 70 različitih vrsta biljaka.

Urbano baštovanstvo odavno je svetski trend, jer održavanje površina sa različitim višegodišnjim biljkama doprinosi lokalnom biodiverzitetu.

Udruženje „Ekonaut“, u saradnji sa brojnim stručnjacima, pokrenulo je projekat edukacije gradjana.

„Želimo da promovišemo da je svako mesto dobro za sadnju biljaka i da bi trebalo saditi biljke koje su prilagodjene našoj klimi i koje mogu da nam pomognu u borbi protiv velikih klimatskih promena. Želimo da stvorimo jedno prirodnije i humanije mesto za život, bez obzira što smo ovde u sred betona", kaže Sabina Kerić iz udruženja „Ekonaut".

U vrelim danima, raditi u ovakvom prostoru - prija.

„Neki od nas nemaju ni terase u svojim stambenim prostorima, ni dnevnog svetla, a kamoli zelenila. Tako da ovo je kao da imate svoju baštu u kojoj provodite radni deo dana", rekla je Tatjana Nikolić.

U Beogradu postoji preko 250 različitih vrsta pčela, ne treba ih se plašiti, a načina da ih sačuvamo je mnogo.

„Jedan od načina je sadite medonosne biljke, podržite i samonikle biljke. Ne moramo da kupujemo i da sadimo, možemo samo da pustimo da raste i maslačak i detelinu, to su sve biljke koje hrane pčele. Možemo, recimo da ostavimo neko trulo stablo u svom dvorištu, jer su trula stabla blago biodiverziteta, a ljudi to ne znaju, misle da je to leglo zaraze", objasnila je Jovana Bila Dubaić, biolog.

Objavljeni su i digitalni i štampani priručnik sa spiskom stotinu biljaka koje hrane i privlače pčele. Otvoreni su i za pitanja građana.

Ukoliko želite i vi možete svoj travnjak ili balkon pretvoriti u mali pčelinjak. Potrebno je samo da kontaktirate udruženje „Ekonaut“ i oni će vam pomoći. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом