Читај ми!

Uzdržite se od bacanja petardi, zaštitite naše četvoronožne prijatelje

Ministarstvo unutrašnjih poslova je na svojoj zvaničnoj stranici na Fejsbuku postavilo fotografiju ispod koje piše da svake godine usled srčaniog udara ugine preko 5.000 pasa koji su posebno osetljivi u ovo praznično vreme zbog buke koju izazivaju petarde i pirotehnička sredstva.

Veliki broj pasa je uginuo zbog posledica buke koju izazivaju petarde. Predrag Cvetković doktor veterinarske medicine objašnjava kako buka petardi utiče na čulo sluha kod pasa, koje, poznato je, ima mnog veći frekfentni raspon nego kod ljudi.

„Psi mogu ranije da predosete neki zvučni stimulans i ne samo zvučni. Sva čula su kod pasa mnogo razvijenija i sofisticiranija u fiziološkom smislu. Pojačano im je i čulo vida. Osećaju čak i seizmološke pokrete. Zato svaki nepoznat nadražaj, bilo vizuelni, bilo zvučni, utiče na promenu ponašanja, na pojavu straha i anksioznosti što za posledicu ima snažno stresno stanje“, napominje veterinar.

Prema nekim istraživanjima psi mogu da čuju zvučnu stimulaciju na četiri puta većem rastojanju u odnosu na čoveka. Stres je pak jedno kompleksno fiziološko stanje tokom koga dolazi do kompletnog poremećaja vitalnih funkcija organizma i to je jedan začarani krug koji može da gurne životinju preko granica izdržljivosti, dodaje Cvetković.

S obzirom na to da je kod kućnih ljubimaca isključen momenat svesnog u prepoznavanju neke životne situacije i rukovode se isključivo svojim instinktima, oni na osnovu ponašanja i gestikulacija vlasnika prepoznaju opasnost.

„Ukoliko je vlasnik uznemiren zbog nekih predstojećih događaja, onda će i pas odreagovati, bez obzira što nisu svesni šta ih očekuje, a samim tim, još i više jer nisu svesni koja vrsta opasnosti im preti, nego su samo osećaju nelagodu zbog nadolazeće neprijatnosti“, kaže sagovornik Olivere Perkovski.

Pas će uvek, uglavnom, ukoliko ima prostora, ragovati defanzivno, mada to zvavisi i od temperamenta psa, jer su i strah i agresivnost uslovljeni genetskim faktorima. Ali u stanjima stresa i straha može se dogoditi i da ispolji agresivnost ukoliko se oseti životno ugroženim.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом