U roku od deset godina moglo bi da nestane milion životinjskih i biljnih vrsta

Ujedinjene nacije proglasile su 2013. godine 3. mart za Svetski dan divljih vrsta, kako bi se podigla svest o pretnjama po opstanak biljnog i i životinjskog sveta. U međuvremenu, divlje vrste su sve više ugrožene, zbog prekomernog ulova, požara, gubitka staništa, ilegalne trgovine i klimatskih promena.

U opasnosti je više od 40 odsto vodozemaca i trećina svih morskih sisara.

„Ono što će nam se desiti uskoro, to pokazuje izveštaj međunarodnog panela za biodiverzitet da je skoro milion vrsta životinjskih i biljnih ugroženo i da mogu da nestanu uskoro, u roku od deset godina. Na svetu je ostalo toliko malo divljih životinja da sa ovakvom ishranom, kad ne bi bilo domaćih životinja, mi bismo sve divlje životinje pojeli za manje od mesec dana“, naglašava dr Deni Porej iz Svetskog fonda za prirodu.

Procenjuje se da je samo u nedavnim požarima u Australiji stradalo 500 miliona životinja, čak 30 odsto populacije koala. Broj jedinki pandi i tigrova meri se hiljadama. U Aziji se divlje životinje koriste u ishrani.

„Danas sakupljanjem životinja dovodimo sebe u opasnost da se izložimo nekima od patogenih agenasa kao što je korona virus. U Kini se dosta dugo vodi borba da se prekine sa izlovom divljih životinja i njihovom upotrebom u ishrani“, napominje dr Rastko Ajtić iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

Zbog sujeverja i tradicionalne medicine istrebljeni su nosorozi jer kilogram roga na crnom tržištu dostiže 65.000 dolara. Konvenciju o međunarodnom prometu ugroženih vrsta divlje faune i flore potpisale su 183 zemlje, koje kontrolišu prekogranični promet 35.800 ugroženih vrsta.

„Možemo da pomenemo neke slučajeve gde smo imali otrovne zmije u prekograničnom prometu u torbama, tako i u unutrašnjim kontrolama, imali smo slučajeve zaplene primata, oduzimanje krupnih zveri poput lavova, medveda, hiljadu i nešto kornjača“, objašnjava Pavle Jovanović iz Ministarstva zaštite životne sredine.

„Kod mene u ruci je jedan mali loptasti piton, afrička vrsta inače. Predmet je ilegalne trgovine zato što je simpatičan kućni ljubimac. Svake godine to bude preko 100, 200 životinja koje budu spasene i rehabilitovane u zoo vrtu, nažalost ne možemo sve te životinje uvek da vratimo nazad u prirodu“, navodi Kristijan Ovari iz Beogradskog zoo vrta.

Od 2010. godine u Srbiji je zaplenjeno više od 2.000 primeraka divljih vrsta životinja. Medvedi, vukovi, divokoze ugroženi su i zbog krivolova, a najviše životinja trpi zbog gubitka staništa.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом