Читај ми!

Vojna akademija ima profesora koji je svrstan u dva odsto najuticajnijih naučnika u svetu

Univerzitet Stanford, posle analize više od sedam miliona naučnika, objavio da je potpukovnik Dragan Pamučar svrstan u dva odsto najuticajnijih naučnika u svetu. Profesor dr Pamučar predaje pet predmeta na Vojnoj akademiji, a njegova oblast je meko računarstvo i veštačka inteligencija.

Gostujući u Jutarnjem programu, potpukovnik Pamučar kaže da mu nije prijala pažnja medija koju je privukao pošto je Univerzitet Stanford objavio da se našao u grupi najuticajnijih naučnika u svetu.

Kako je objasnio, postoje merila naučno-istraživačkog rada. Jedini način da se verifikuju rezultati nečijeg rada je da njihovi naučni radovi budu objavljeni u nekim svetskim uglednim časopisima. Objavljeni radovi prolaze kroz recenzije eminentnih stručnjaka i tek posle toga rad se publikuje.

„Ti radovi se pohranjuju u određene baze iz kojih drugi naučnici iz sveta čitaju i kasnije te rezultate primenjuju u svojim istraživanjima kroz citiranje objavljenih radova. Dva posto ljudi ima najveći uticaj u nauci u svetu, i ja sam, eto, jedan među tih dva posto, i jedini sam sa svog Univerziteta koji ima takve rezultate, a u Srbiji ima još naučnika koji imaju slične rezultate“, napominje gost Jutarnjeg programa.

Pošto je inženjer saobraćaja, potpukovnik Pogačar modele mekog računarstva i veštačke inteligencije primenjuje u optimizaciji različitih logističkih procesa, lanaca snabdevanja, upravljanja zalihama, optimizaciji ruta.

„Pošto sam ja na Univerzitetu odbrane, većina projekata je namenjena za oblast sistema odbrane. Uključen sam i u neke međunarodne projekte. Ti neki rezultati koji su postignuti, ne bi mogli da se postignu bez međunarodne saradnje i velikog broja saradnika“, navodi dr Pamučar.

Pored toga, dr Pamučar je razvio model koji pomoću veštačke inteligencije može da pomogne lekarima u ranom otkrivanju raka. Takvi modeli već postoje na dijagnostičkim uređajima koji se koriste na Vojnomedicinskoj akademiji, a on i njegov tim su poboljšali neke postojeće modele da bolje sekvencioniraju neke elemente slike koji dodatno mogu da pomognu lekarima da identifikuju maligne promene na tkivima i propišu adekvatnu terapiju.

„Sve može da se postigne izuzetno velikim radom. Za svaki uspeh je potreban veliki rad, trud i naravno, podrška najbližih, porodice i kolega koji su sa vama. Na Vojnoj akademiji stvarno postoje izuzetno dobri uslovi za rad, za bavljenje naučno-istraživačkim radom. Postoje kvalitetne laboratorije i postoji dobra međunarodna saradnja, tako da može dosta da se napreduje i steknu kvalitetna znanja“, naglašava na kraju gostovanja u Jutarnjem programu potpukovnik Dragan Pamučar.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње