субота, 19.12.2020, 07:35 -> 08:02
Извор: РТС
Аутор: Анђела Савић
Prirodnjački muzej nam priča najdužu priču na svetu
Prirodnjački muzej u Beogradu obeležava 125 godina postojanja izložbom „Priča o nama“. U Muzeju se nadaju da će dobiti zgradu kakva im je neophodna za čuvanje dva miliona primeraka minerala, stena, biljaka, fosila i životinja.
Ovo je najvažnija adresa nasleđa naše prirode. U Njegoševoj su danas tek neke od zbirki, a iz Muzeja kažu da se nadaju da će dobiti zgradu kakva im je neophodna za održavanje kulturnih dobara iz prirode. Očekuje se da „Park prijateljstva“ na Ušću postane njihova stalna adresa.
„Prirodnjački muzej je u privremenom smeštaju od 1938. godine u zgradi Prve ženske gimnazije i kroz njegovu historiju stalno smo imali ponude i mogućnosti da dobijemo neke zgrade, ali te mogućnosti su nekako isparile i ostali smo tu, evo do sada“, navodi dr Milan Paunović, direktor Prirodnjačkog muzeja.
Prva stalna izložba Muzeja otvorena je 1904. godine, na dan stogodišnjice Prvog srpskog ustanka. Do danas ih je mnogo organizovano, ali u otežanim uslovima. Većina građe nije pogodna za premeštanje i zahteva stalnu postavku.
„Mnogi eksponati u Muzeju su mnogo, mnogo stariji od samog Muzeja. To je i slogan našeg jubileja 'Najduža priča na svetu'. Zašto? Zato što je priroda najstarija priča na svetu i ništa nije starije od toga“, naglašava Aleksandra Savić, muzejski savetnik.
U Muzeju čuvaju neke od prvih vrsta biljaka, životinja i minerala, a brojne izložbe privlače i veliku pažnju publike.
U ovom muzeju čuva se skoro dva miliona primeraka minerala, stena, biljaka, gljiva, fosila i životinja. Neke od retkih vrsta mogu da se vide samo ovde, nema ih više ni u Srbiji ni u svetu.
Sledeća godina biće u znaku jubileja, planiraju se izložbe, a jedna od njih je i „O evoluciji“. Prva, „Priča o nama“ autorke Aleksandre Maran Stevanović otvara se u Galeriji na Kalemegdanu 29. decembra ove godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар