уторак, 10.03.2020, 08:30 -> 08:36
Извор: РТС
Аутор: Лидија Јакшић
Čarobni legat Danice Atanasijević
Danica, ćerka Davida Simića, ministra finansija Kraljevine Srbije, udala se za Stavru Atanasijevića, lekara školovanog u Francuskoj, sina osnivača banje „Selters“. Posle udaje, ova devojka iz ugledne beogradske porodice prešla je u Mladenovac. Kao vizionar, pokrenula je inicijative za oživljavanje grada i nametnula dinamiku razvoja banji „Selters“, tada veoma popularnom mondenskom mestu u Srbiji i Evropi.
Danica Atanasijević je bila žena impresivne biografije, za svoje vreme izuzetno emancipovana, obrazovana na likovnoj akademiji, sa bogato razvijenom mrežom kontakata po svetu, koje je koristila za promociju banje „Selters“ i privlačenje turista.
Danica je težila da unese inovacije u novu sredinu, pratila je evropske trendove, bila informisana o događajima i novostima u svetu.
Omogućila je mnogim Mladenovčanima da se preko nje uključe u poslovnu i kulturnu evropsku mrežu.
Bila je posvećena humanitarnom radu i organizaciji događaja iz kulture. Pomagala je Dečju i Žensku stručnu školu u Mladenovcu, omogućavala školovanje devojčicama iz siromašnih porodica.
„Beogradski milje prenela je u Mladenovac i banju 'Selters', koji su u prvim decenijama 20. veka imali zavidan nivo evropske kulture, što se vidi po predmetima koje je porodica Atanasijević ostavila Muzeju Mladenovca“, istakao je Velibor Katić, viši kustos Muzeja grada Beograda, u emisiji „Sve boje života“.
Izuzetno dragocen, Legat porodice Atanasijević u Muzeju Mladenovca sadrži nekoliko hiljada predmeta i zapravo predstavlja legat života žene između dva rata u Srbiji.
Kako je Danica bila lider u odevanju i društvenom životu, legat čine odeća, nakit, upotrebni predmeti, biblioteka, foto-dokumentacija i umetnička dela koja je Danica naslikala, kao svedočanstvo o njihovoj epohi i duhu vremena.
Modni dizajner Igor Todorović ističe da je u Legatu porodice Atanasijević sačuvana estetika jednog životnog stila: „Ima nekoliko veoma vrednih odevnih komada, treba ih čuvati jer su dokaz i istorijska smernica kako je to nekad izgledalo – od nekih koji su industrijski rađeni, koje bismo danas nazvali pret-a-porteom (fr. prêt-à-porter) ili savremenom modom, do onoga što je rađeno i dorađivano ručno, što bismo nazvali visokom modom.“
On kaže da je gospođa Danica izuzetno vodila računa o tome šta će obući, a isto tako je bila upućena u ondašnje trendove.
Svedoci smo jedne kutije iz Lafajeta, koji i danas postoji, a osnovan je davne 1912. godine, u Parizu i Nici.
Ta kutija govori da je Danica, ako bismo preveli na današnji jezik, u ono vreme odlazila na ona mesta koja su bila skoro hipsterska. Otišla je na pravo mesto i prepoznala prave vrednosti.
Važno je napomenuti i da je, kao i brojne žene iz Srbije u tom periodu, bila upućena na tri tržišta: bečko, budimpeštansko i francusko. Bila je pretplatnik raznih novina.
U jednoj zanimljivoj arhivi vidi se da je Danica svedočila poslednjim trendovima „Luja Vitona“ u Vogu i da je i te kako bila upućena u svetske modne stilove.
Zanimljivo je da se interesovala i za uređivanje enterijera i aktuelne stilove u toj oblasti.
O celoj toj priči svedoči jedan izvanredan parapet koji je sama oslikala, upravo na tragu francuske estetike tog božanstveno cvetnog i voćnog aranžmana na njemu.
A da bi miris nekako stavila u kontekst onoga što ima na parapetu, bila je i kupac jednog izuzetno starog i cenjenog parfimerijskog brenda Rože e Gale, koji postoji još od druge polovine 19. veka i danas je prisutan u Parizu i na svetskom tržištu.
„Muzej Mladenovca čuva jednu bočicu od stakla, koja bi, siguran sam, današnjim istoričarima brenda bila vrlo zanimljiva, jer je sačuvana skoro integralna, u kutiji od papirmašea, u staklu koje se tada radilo“, ističe Igor Todorović u emisiji „Sve boje života“.
Kada se sve to sagleda, može se zaključiti da je žena u tom periodu bila i te kako osvešćena, upućena u estetske, kozmetičke, stilske i druge vrednosti.
Kada pogledate različite arhive i legate, pa i ovaj njen, vidite da je žena u Srbiji tada bila vrlo informisana o tome šta su poslednji trendovi, a da nijednog trenutka nije imala Instagram, zaključuje naš sagovornik.
Коментари