Читај ми!

Dronovi u jatu proveravaju bezbednost aviona

Južnokorejski avio prevoznik "Korean Air" razvio je specijalne male dronove čija je namena da pregledaju oplatu aviona radi utvrđivanja stepena korozije ili napregnutosti konstrukcije letelica, objavila je južnokorejska novinska agencija "Jonhap".

Dronovi odmenjuju ljude, koji, inače, dizalice dižu na visinu od dvadesetak metara kako bi odozgo pregledali krov i rep aviona. Dronovi se već koriste za nadzor infrastrukturnih radova i inspekcije građevina, pa i aviona, tako da sama ideja da se upotrebe za pregled visokih struktura nije nova.

Međutim, dronovi južnokorejskog prevoznika konstruisani su i programirani tako da se kreću sinhrono u jatu od po četiri i opremljeni sistemom za izbegavanje drugih predmeta kako ne bi udarali u letelicu i druge objekte na aerodromu i kako se ne bi međusobno sudarali, što je novitet u avio industriji.

Delujući u grupi, oni skraćuju vreme potrebno za pregled letelica za 60 odsto, sa deset na samo četiri sata, što puno znači u smislu racionalizacije njihove eksploatacije, a eliminišući prisustvo ljudi, istovremeno uklanjaju i opasnost da bi neko od inspektora mogao da ispadne iz korpe u kojoj ih podižu dizalice pri pregledu aviona.

Pored toga, dronovi "Korean Air" poseduju kamere visoke rezolucije kojima mogu da se utvrde oštećenja prečnika svega jednog milimetra koja ne mogu da se primete golim okom.

Dronovi težine pet i po kilograma, dužine i širine od po jednog metra, tokom leta međusobno razmenjuju podatke i u slučaju da se neki od njih pokvari, drugi mogu da preuzmu njegov posao.

Prednost je i to što detaljna slika koju snime može da se uskladi i kasnije pažljivo analizira ili poredi s novim snimcima.

Dronovi će, smatra se, biti uvedeni u redovnu upotrebu početkom sledeće godine.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом