Postoji rešenje kako energiju talasa pretvoriti u električnu energiju

Za dva meseca će na moru u blizini Bara biti postavljen drugi patent kojim se energija talasa pretvara u električnu energiju. Izum je delo Mileta Dragića, koji u svom istraživačkom centru i uz podršku Evropske unije i Vlade Slovenije 15 godina razrađuje ovu ideju.

Morski talas za jednu sekundu pomeri jedan metar brod težak 100.000 tona. Na kopnu je za tako nešto potrebna snaga od jednog gigavata. Time se doktor mašinskih nauka Mile Dragić rukovodio razrađujući svoj patent da snagu talasa pretvora u električnu energiju. Rezultati prvog ogleda su bili najuspešniji na svetu.

„Preko 43 posto je maksimalna efikasnost koju smo postigli, što je izvanredan rezultat. Jer po svetskim standardima kaže se da ako se pređe deset posto iskorišćenja energije morskih talasa to je dobar patent. Mi smo četiri puta to prevazišli. Samo u jednoj liniji 80.000 teravat časova godišnje je potencijal morskih talasa. Dok potrošnja ovoga trenutka u svetu prelazi jedva 20 hiljada teravat časova godišnje“, objašnjava Mile Dragić, inovator i konstruktor.

Dragić je ideju razradio kroz doktorsku tezu, gde je prikazao i potencijal u svetskim morima. U Južnom Pacifiku je najveći, ali tamo struja nema gde da se koristi, pa naučnici idu korak dalje.

„Da se ta energija pretvori u hidrogensku energiju, odnosno da se u drugoj fazi pretvori u energiju vazduha pod pritiskom. Pa da se takvi kontejneri sa energijom skladištenom u vidu vodonika ili energijom skladištenom u obliku vazduha pod pritiskom mogu tankerima ili nekim drugim sredstvima prevoziti tamo na mesta upotrebe“, navodi prof. dr Dragan Šešlija sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Ovaj sistem može da bude univerzalan i prilagodljiv svim uslovima.

„Ne moramo na svaku lokaciju da stavljamo sistem iste snage, nego će prosto on biti stavljen, na neku lokaciju će biti izgrađen onaj sistem koji odgovara potencijalu date lokacije“, napominje profesor dr Boris Dumnić, prodekan Tehničkog fakulteta Novi Sad.

Dragić je kao inovator poznat po projektima za sredstva zaštite u sistemu odbrane.

„Za ono '99. smo mi napravili lažne mete, maskirne mreže koje su sačuvale ljudske živote. Onda smo bili, sada u ovim mirnodopskim stvarima pokušavamo da učinimo nešto za našu planetu“, dodaje Mile Dragić.

Sistem za proizvodnju struje od talasa izrađuje se i sklapa u Zrenjaninu. Na njemu je Dragić primenio 120 patenata zaštićenih u 40 država.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом