Читај ми!

На дну Балтика почело деактивирање „толбоја“, џиновске британске сеизмичке бомбе

Пољски војни рониоци започели су деликатну операцију демонтирања џиновске британске бомбе из Другог светског рата на дну канала у Балтичком мору.

Упркос томе што се бомба налази под водом, због тога што има неколико тона експлозива на себи, око 750 становника евакуисано је из подручја близу лучког града Свиноујшће, а читава операција ће трајати око пет дана.

Џиновска сеизмичка бомба „толбој“ (високи дечак) дугачка је шест метара и тежи 5,4 тоне, од чега половина отпада на експлозив.

У том подручју британска авијација их је користила 1945. године у потапању немачке крстарице „Луцов“. Ова бомба се забила у дно на дубини од 12 метара и само њен врх вири.

Бомба ће бити деактивирана уређајем на даљинско управљање, а рониоци већ данима припремају терен. Откривена је прошле године током радова на проширивању канала „Пјаст“ који води до Шчећина.

Сеизмичка бомба огромне разорне моћи

„Толбој“ је био сеизмичка бомба за уништавање великих мета, као што су велики бојни бродови, тако што експлодирају близу њих и уништавају их масивним ударним таласом.

Осим тога, припада и категорији „банкербастер“ бомби, које су могле да пробију дебели слој земље или бетона и униште или онеспособе добро оклопљене и утврђене мете, попут бункера и подземних постројења.

Испрва је било планирано да има десет тона, али то није било могуће логистички изводљиво, па је на крају скоро преполовљена тежина, али су бомбардери „ланкастер“, чак и за тако „смањену“ верзију, морали да буду прилагођавани да би могли да је носе.

Била је дугачка 6,4 метра, пречника скоро метар и тешка 5,4 тона. Аеродинамичног облика и ојачаног челичног кућишта, „толбој“ је могао да достигне брзину 1.210 километара на час и пробије чак пет метара армираног бетона. Правио је кратер дубок 24 метра и 30 метара широк.

Неки од примера успешног коришћења „толбоја“ били су онеспособљавање постројења за склапање В-2 ракета „Купола“ на северу Француске у операцији „Кросбоу“ 24. јуна 1944, као и напад на тунел Сомир две недеље пре тога када су „толбоји“ пробили брдо и експлодирали у тунелу 18 метара испод површине.

Коришћени и у потапању „Тирпица“, сестринског брода „Бизмарка“. У првом нападу 15. септембра, један „толбој“ експлодирао је близу брода, покидавши прамац, због чега је бојни брод примио више од 2.000 тона воде.

Штета је била толика да су немачки инжењери проценили да би требало девет месеци да се поправи, али да је у том тренутку рата немогуће извести такве поправке. Од тада је коришћена као плутајућа артиљеријска батерија.

Бојни брод је коначно потопљен са још три „толбоја" 12. новембра. Један од њих погодио је топовску куполу „Цезар“, пробио се до магацина са муницијом и детонирао га, након чега је „Тирпиц“ потонуо.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 14. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње