четвртак, 23.07.2015, 15:46 -> 21:29
Насино епохално откриће – друга Земља
Америчка агенција за истраживање свемира објавила је да је открила Кеплер 452Б, планету са 60 одсто већим пречником и удаљену 1.400 светлосних година од Земље. Од планета које смо досад открили, ова је најсличнија Земљи, кажу из Насе.
19.15 – Конференција је завршена. Из Насе и истраживачког центра „Ејмс“ захваљују се на пажњи.

19.10 – Да ли имамо доказе живота на Кеплеру 452Б? Џон Џенкинс одговара: „Не, немамо. Кеплеров (опсерваторија) посао је да прави фотографије и није способан да тако детаљно проучава планету. За откривање живота потребна нам је напредна технологија и инструменти који би вероватно морали да буду у орбити нове планете.“
18.57 – На питање колико нам значи ово откриће кад не можемо тамо да путујемо, научници кажу да је ово први корак. „Ми нећемо отићи тамо, али деца наше деце можда хоће. Путовање до нових планета састоји се из корака и ово је први. Као и путовање на Марс, пре тога морали смо да пошаљемо човека у свемир, па на Месец, па да пошаљемо ровер и кроз још неколико корака отићи ћемо и на Црвену планету“, истичу стручњаци на конференцији.
A Kepler's Dozen: Small Habitable Zone Planets - Kepler-452b makes a dozen!
http://t.co/VDpqYFAvsE pic.twitter.com/N04KQv1Hdw
— NASA Kepler (@NASAKepler) July 23, 2015
18.45 – „Друга Земља“ је 1.400 светлосних година удаљена од Земље и налази се у сазвежђу Лабуд. Кеплер 452Б око своје звезде се окрене за 385 дана, и на својој површини је веома могуће да има воду, активне вулкане и фотосинтетичне биљке.
18.35 – Кеплер 452Б је прва стеновита планета која би могла бити насељива и која се окреће око звезде сличне Сунцу. Када бисмо успели да дођемо до ње, човек, биљке и животиње са Земље могли би прилично лако да се аклиматизују због сличне позиције, ротације око звезде и умерених услова, истиче Џеф Кофлин, стручњак задужен за телескоп Кеплер на СЕТИ програму.

18.20 – Дужина године, односно потребно време да обиђе око своје звезде, слична као и на Земљи. Пошто је Кеплер 452Б провео милијарде година у настањивој зони свог соларног система, то значи да је могуће да се на његовој површини некада развио живот.
18.15 – Кеплер 452Б је шест милијарди година стар и прима десет одсто више енергије од своје звезде него Земља од Сунца, објашњава Џон Џенкинс, челни човек за анализу података у Насином истраживачком центру „Ејмс“.
18.10 – Ово је Земља 2.0. Данас смо срећни што можемо да саопштимо откриће Кеплера 452Б, који има пречник 60 одсто већи од Земље, око пет пута је масивнији и највероватније стеновит. Такође је на правој удаљености од своје звезде за настанак живота.

18.05 – Конференција је почела! Опсерваторијом Кеплер покушавамо да одговоримо на велико питање: „Да ли смо сами у свемиру или постоји ли други облик живота? Први корак је да утврдимо насељиве планете у нашој галаксији“, каже Џон Грансфелд, помоћник администратора у Насином директорату у Вашингтону.
Планета је откривена телескопом Кеплер, који у Земљиној орбити трага за егзопланетама и потенцијалним небеским телима погодним за настанак живота на њима.
Из Насе истичу да су егзопланете, посебно оне мање, величине попут Земље, до пре 21 годину схватане као научна фантастика.
„Данас, после хиљаду открића, астрономи су пред проналаском нечега о чему су људи сањали хиљадама година – друге Земље“, наводи се у саопштењу, преноси сајт Space.
NASA has called a press conf for 12pm EST Thurs about an Earth-like world 1,400 light years away called Kepler 452b http://t.co/K5Cu3v542z
— Mike Butcher (@mikebutcher) July 22, 2015
Америчка агенција за истраживање свемира одржала је конференцију у 18 часова, када су и саопштени сви детаљи у вези са Кеплером 452Б.
На конференцији о открићу говорили су Џон Грансфелд, помоћник администратора у Насином директорату у Вашингтону, Џон Џенкинс, челни човек за анализу података у Насином истраживачком центру „Ејмс“, Џеф Кофлин, стручњак задужен за телескоп Кеплер на СЕТИ програму, и Дидије Келоз, професор астрофизике на Универзитету Кембриџ.

Свемирска опсерваторија Кеплер, названа по ренесансном астроному Јохану Кеплеру, лансирана је 7. марта 2009. године, са задатком откривања „земљоликих“ планета у орбити других звезда.
За рад свемирске опсерваторије, њен даљи развој и обраду прикупљених података одговоран је истражни центар „Ејмс“.
Кеплер је до сада открио 1.013 потврђених егзопланета у око 440 звезданих система, заједно са још 3.199 планета, још непотврђених кандидата за егзопланете.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 61
Пошаљи коментарМи смо оно племе из Бразила...
које стрелама гађа радознале хеликоптере!Ванземаљци су још даље у својим летилицама...
Odlazak izvan Zemlje?
Ako sam dobro shvatio, odlazak izvan Zemlje moguć ali bez vaučera!
1 400 s.g.
1 400 svijetlosnih godina, razmisljam da kupim povratnu kartu do te planete i nazad. Salu na stranu, covijek nema tekniku da moze analizirati planete na tako velikim udaljenostima, ima puno nepoznanica i na nasoj planeti narocito u oceanima a to nam je na dohvat ruke u odnosu na 1 400 s. g.
Брзином муње по повратну карту!
Лепо је мислити о томе. Međutim..."Друга Земља“ је 1.400 светлосних година удаљена од нас. Када бисмо успели да дођемо до ње, човек, биљке и животиње са Земље могли би прилично лако да се аклиматизују!
sta reci o gluperdama iz nase
...pa to da pogledaju kratki film na you tube ,koji se zove "Pompeja, poslednji dan"
Leteći tanjiri?
Iako vazdušni saobraćaj nije u mojoj nadležnosti zanima me da to možda nije bio frizbi, ali ako je mogao da leti svojom dužinom okomito u odnosu na npr. površinu mora ili kopna onda možda i nije bio frizbi?
Други,далеко напреднији светови постоје!
Двапут сам видео (и не само ја!) летеће тањире,који су лебдели и једноставно нестали,као кад угасиш лампу!(Сумњичавима не одговарам!)
Budalastine
Kada je neko nebesko telo udaljeno 1.400 svetlosnih godina to znaci kada ga sada posmatrate sa ove razdaljine to telu moze u stvarnosti i da nepostoji. Ljudski zivotni vek je kratak za takve pretpostavke. Cak ono sto sada nocu mozemo videti negde u tami van grada to je pitanje sta postoji a sta ne. Ovako ameri ne znaju sta ce od dosade pa nas bombarduju sa takvim nekim informacijama u sustini nebitnim. Bolje bi im bilo da nam prikazu bar ono sto vide da bi se stvorila neka slika bolja i lepsa. Toga verovatno imaju u izobilju.
Одг.: re:Реклама за НАСУ, ништа више ни мање од тога
НАСА је у својој изјави навела да је планета "потенцијално насељива", али нису рекли да су бића која би тамо евентуално могла да живе, или већ постоје, сасвим другачије грађе од бића на Земљи.
Штавише, ако сте пажљиво слушали конференцију приметили сте да су рекли да није доказано да на тој планети има кисеоника или водоника, што шансе за неки облик живота сличан овом на Земљи још више умањује.
Мени звучи невероватно да НАСА излази у јавност са оваквим причама и као што рекох ово је најобичнија реклама за широке народне масе које не схватају све детаље овог "проналаска".
Galileo
Kad je prije 4 vijeka Galileo konstruisao prvi teleskop i njime prosirio saznanja o nasim susjednim planetama, te otkrio neke nove planete kao jupiterove satelite, niko tada nije ni pomisljao da trebaju odmah (kocijama) putovati prema njima. Svima nam je danas jasno sta su za daljnji razvoj civilizacije znacila njegova otkrica.
Tako je za dalji razvoj covjecanstva i ovo otkrice izuzetno znacajnoi, mozda necemo nikad rijesiti tehnicki problem kako do te planete da dodjemo,ali mozda i da uspijemo. Mozda cemo na osnovu saznanja o ovoj planeti, lakse moci otkriti neku drugu, koja bi mogla biti i bliza i jos slicnija zemlji.
Ovo otkrice je jos jedna stepenica u napretku covjecanstva i njemu se trebamo svi radovati, a ne da budemo zavidni.